< powrót

Bartłomiej Pękiel | Dum complerentur

rodzaj: wokalne
kompozytor: Bartłomiej Pękiel
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Kolejny fragment z płyty zbierającej wszystkie nagrania Bartłomieja Pękiela

Kompozycja Dum complerentur pochodzi prawdopodobnie z okresu działalności Bartłomieja Pękiela na Wawelu (1658-1670), gdzie pisał utwory przeznaczone dla tamtejszej kapeli rorantystów. Utwór powstał do tekstu hymnu na dzień Zesłania Ducha Świętego.

Muzyki Bartłomieja Pękiela, wybitnego kompozytora epoki baroku i nadwornego kapelmistrza króla Władysława IV Wazy, można posłuchać w całości dzięki pierwszemu w historii fonografii nagraniu jego dzieł wszystkich. Oprócz najbardziej znanych dzieł kompozytora, jak choćby Missa Paschalis i Missa Pulcherrima czy Audite Mortales (kompozycji uważanej za pierwsze polskie oratorium), na trzypłytowym albumie (Bartłomiej Pękiel Opera omnia, DUX 1454/1455/1456) znalazły się także utwory odnalezione w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu. Nagrań dokonał zespół Octava Ensemble – oktet (czyli ośmioosobowy zespół) wokalny wpisujący się w nurt historycznego wykonawstwa. Jego artystycznym dyrektorem jest Zygmunt Magiera.

Wykonawcy:

Marta Zagata-Bugajska, Sylwia Olszyńska – soprany

Małgorzata Langer-Król, Joanna Święszek – alty

Zygmunt Magiera, Mateusz Prendota – tenory

Bartłomiej Pollak, Marcin Wróbel – basy

 

drukuj pdf

zobacz również:

Bartłomiej Pękiel | Audite Mortales +dodaj do schowka
Kanon

Kompozycja, napisana do anonimowego łacińskiego libretta, ukazuje podział ludzkości na wybranych i potępionych

Pękiel Bartłomiej (zm. ok. 1666) +dodaj do schowka
Wiedza
Kompozytorzy

Jeden z ważniejszych XVII-wiecznych kompozytorów działających w Polsce. Kapelmistrz i organista na królewskim dworze w Warszawie i w katedrze na Wawelu

Bartłomiej Pękiel | Dulcis amor Jesu +dodaj do schowka
Kanon

Koncert kościelny pełen ekspresji