Nagranie pochodzi z koncertu dla dzieci Łańcuszek
Camille Saint-Saëns, Słoń z Karnawału zwierząt
Nagranie pochodzi z koncertu dla dzieci Łańcuszek, opatrzonego podtytułem Słoń i komar, czyli jak muzyka potrafi opowiadać, który odbył się w ramach Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch VIII 22 października 2011 roku.
Charles Camille Saint-Saëns (1835 – 1921) – francuski kompozytor i dyrygent okresu romantyzmu. Był również wirtuozem fortepianu i organów i nauczycielem muzyki.
Był współzałożycielem Société Nationale de Musique (Narodowe Towarzystwo Muzyczne), przyjaźnił się z wieloma sławnymi muzykami swoich czasów: Richardem Wagnerem, Franciszkiem Lisztem, Hectorem Berliozem, Georgesem Bizetem.
Komponował głównie koncerty fortepianowe, skrzypcowe, wiolonczelowe, poematy symfoniczne i sonaty oraz operę Samson i Dalila (1877 r.) do libretta Ferdinanda Lemaire’a. Jednym z najbardziej znanych fragmentów tej opery, często wykonywanym w wersji koncertowej, są Bachanalie (muzyka baletowa z ostatniego aktu).
W uznaniu wpływu jego twórczości na rozwój francuskiej muzyki symfonicznej minowano go honorowym członkiem Academie des Beaux Arts (1881 r).
Karnawał zwierząt (Le Carnaval des animaux) (1886 r.) – został określony przez samego kompozytora jako fantazja zoologiczna. Jest to cykl czternastu miniatur muzycznych, wykonywanych przez różne składy instrumentalistów. Najbardziej znaną miniaturą jest Łabędź.
- Wstęp i marsz królewski lwa – instrumenty smyczkowe (kwintet) i dwa fortepiany
- Kury i koguty - instrumenty smyczkowe bez kontrabasu, dwa fortepiany, klarnet
- Kułany (osły azjatyckie) – dwa fortepiany
- Żółwie – instrumenty smyczkowe i fortepian
- Słoń – kontrabas i fortepian
- Kangury – dwa fortepiany
- Akwarium – instrumenty smyczkowe bez kontrabasu, dwa fortepiany, flet, harmonika szklana
- Osobistości z długimi uszami – dwoje skrzypiec
- Kukułka w głębi lasu – dwa fortepiany i klarnet
- Ptaszarnia – instrumenty smyczkowe, fortepian, flet
- Pianiści – instrumenty smyczkowe i dwa fortepiany
- Skamieliny – instrumenty smyczkowe, dwa fortepiany, klarnet, ksylofon
- Łabędź – dwa fortepiany i wiolonczela
- Finał – pełen skład
Utwór należy do unikatowych kompozycji programowych w całej literaturze muzycznej, często wykorzystywany jest w edukacji muzycznej jako dobry przykład do nauki rozpoznawania brzmienia różnych instrumentów muzycznych.