< powrót

Krzysztof Penderecki | Pasja wg św. Łukasza | Stabat Mater

rodzaj: wokalno-instrumentalne
kompozytor: Krzysztof Penderecki
Pasja wg św. Łukasza | Stabat Mater | Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki pisał swój bodaj najsłynniejszy utwór – Pasję według św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) – w latach 1963-65

Wykonawcy:
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Dyrygent: Anna Szostak

Festiwal Aksamitna Kurtyna 2 odbył się w dniach 8-15 października 2006 roku we Lwowie i organizowany był wspólnie przez stronę polską i ukraińską. Nazwa festiwalu nawiązywała do pękających żelaznych kurtyn. Przyświecała mu idea integracji tylko na linii Warszawa-Kraków-Lwów, ale też integracji z Europą Zachodnią

Krzysztof Penderecki pisał swój bodaj najsłynniejszy utwór – Pasję według św. Łukasza  (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) – w latach 1963-65 na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Münster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Kompozytor miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę 1000-lecia chrztu Polski.

Powodzenie utworu było niezwykłe od samego początku. Na koncert w Münster przyjechało ponad siedemdziesięciu dziennikarzy z całej Europy. Przybył także nuncjusz papieski i biskup Münster oraz dyrektor Westdeutscher Rundfunk. Jeszcze w roku prawykonania Pasja znalazła się w programie Biennale Muzyki Współczesnej w Wenecji. W następnych latach wykonywano ją wielokrotnie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Japonii. Pojawiły się liczne nagrania.

Niniejsze wykonanie zostało zarejestrowane podczas Festiwalu Aksamitna Kurtyna 2, prezentującego muzykę współczesną z Europy Wschodniej.


 

drukuj pdf

zobacz również:

Scoring 4 Wajda – koncert muzyki z filmów Wajdy +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Przypomnijmy sobie klasyczne tematy z najważniejszych filmów reżysera

Gustaw Holst | Suita Św. Pawła +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Napisana z wdzięczności dla szkoły, która ofiarowała kompozytorowi dźwiękoszczelne miejsce do pracy

Karol Szymanowski | 3 Mazurki op. 50 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Muzyka ludowa Mazowsza i Kujaw połączona z folklorem Podhala