< powrót

Paweł Mykietyn | Pasja wg św. Marka | 3/5

rodzaj: wokalno-instrumentalne
kompozytor: Paweł Mykietyn
Pasja wg św. Marka | Paweł Mykietyn | 3/5

Pasja według św. Marka Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną

Pasja według św. Marka Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną jest jedną z najciekawszych i najczęściej komentowanych polskich kompozycji ostatnich lat. Powstała na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, a premiera odbyła się podczas festiwalu w 2008 roku.

W mykietynowskiej Pasji historia Chrystusa została opowiedziana od końca – utwór zaczyna się od śmierci na krzyżu. Tekst pochodzi przede wszystkim od św. Marka, ale kompozytor dodał również fragmenty pozostałych Ewangelii oraz Księgi Izajasza

Muzycznie kompozycja jest bardzo zróżnicowana: znajdziemy tu zarówno fragmenty tonalne, klasyczny sopran, mikrotony, efekty sonorystyczne, a także rockowe uderzenia elektrycznych gitar. Równocześnie pod względem instrumentalnym utwór jest dość oszczędny: słychać saksofony, tubę, perkusję, gitary elektryczne i instrumenty smyczkowe. A do tego głosy: Macieja Stuhra w roli recytatora-Piłata, Urszulę Kryger jako Chrystusa, Katarzynę Moś jako Judasza oraz trzy głosy chłopięce i chór. Pasja Mykietyna, choć opowiada historię ostatnich godzin życia Chrystusa opisaną przez ewangelistę Marka, choć przywołuje prorocze zdania z księgi Izajasza, właściwie nie jest dziełem religijnym. (…) wciąż jesteśmy zaskakiwani zmianami muzycznych poetyk, strzępami wydarzeń, kontekstami, mieszaniem czasów. W końcu dochodzimy do wniosku, że nie chodzi tu wcale (tylko?) o mękę Chrystusa... (…) łkanie i wycie z bólu, z rozkoszy, wyraziste, zawstydzające, jest najbardziej wstrząsającym doświadczeniem utworu – zarazem kluczem do jego zrozumienia. To wtedy ostatecznie przekonujemy się, że cierpiący Chrystus i Jego męka są tylko pretekstem do opowieści o losie człowieka, nie Boga-Zbawcy, lecz człowieka na ziemi. (Ewa Szczecińska, Obywatel Chrystusdwutygodnik.com)

Nagranie zostało zrealizowane w Alvernia Studios w dniach 9-11 listopada oraz 11 grudnia 2010 roku.

Paweł Mykietyn (ur. 1971 w Oławie) jest kompozytorem i klarnecistą (grał na klarnecie w założonym przez siebie zespole Nonstrom). Ukończył kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego (dyplom w 1997 roku). Uczestniczył też w wykładach Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Magnusa Lindberga, Louisa Andriessena, François-Bernarda Mâche’a czy Michaela Nymana. W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień utworem La Strada. W 1995 roku napisany na zamówienie Polskiego Radia utwór 3 for 13 zajął I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. W 1996 roku jego utwór Epifora, zamówiony przez Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, zajął I miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów. Paweł Mykietyn pisał muzykę m.in. na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Filharmonii Poznańskiej, Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum” oraz dla zespołów: Belcea Quartet (Anglia), Icebreaker (Anglia), Ereprijs (Holandia). Komponował również dla solistów, takich jak Elżbieta Chojnacka, Ewa Pobłocka, Andrzej Bauer, Maciej Grzybowski. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m. in. z Agnieszką Duczmal, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem czy Wojciechem Michniewskim. W styczniu 2000 roku otrzymał „Paszport Polityki”. W tym samym miesiącu jego kompozycja 3 for 13 była prezentowana na Midem Classique w Cannes. W 2008 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody Mediów Publicznych OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej za II Symfonię. Począwszy od 1996 roku skomponował muzykę do większości spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Współpracował też m.in. z Grzegorzem Jarzyną i Andrzejem Woronem. Jest autorem muzyki do filmów: Egoiści Mariusza Trelińskiego, Ono i 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za promowanie polskiej muzyki w świecie.

drukuj pdf

zobacz również:

Paweł Mykietyn | Pasja wg św. Marka | 4/5 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Pasja według św. Marka Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną

Paweł Mykietyn | Pasja wg św. Marka | 5/5 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

"Pasja według św. Marka" Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną

Paweł Mykietyn | Wywiad o „III Symfonii” Pawła Mykietyna +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

O muzycznych inspiracjach, korzeniach III Symfonii oraz sensie nazywania utworów symfoniami opowiada Paweł Mykietyn

Mykietyn Paweł (ur. 1971) +dodaj do schowka
Wiedza
Kompozytorzy

Trip-hop, smsy, śpiew rockowy, rapowanie, mikrotony, symfonika, fenomenalne nowe efekty wykorzystujące głos czy klasyczne instrumenty... to, wśród wielu innych elementów, tworzywo jego muzyki

Paweł Mykietyn | 3 for 13 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Utwór pochodzi z płyty Made in Poland