< powrót

Paweł Mykietyn | Sacrum Profanum 2012

rodzaj: wokalno-instrumentalne
kompozytor: Paweł Mykietyn
Paweł Mykietyn | Sacrum Profanum 2012

Paweł Mykietyn w ramach festiwalu Sacrum Profanum 2012 sięga po Rey Leara Garcii i wplata w utwór Króla Leara Szekspira, libretto pisze Piotr Gruszczyński, a dyryguje Marek Moś

Po pierwszej monograficznej płycie Pawła Mykietyna Speechless Song, na której odwołał się do sonetów Szekspira, kompozytor wrócił do inspiracji wątkami szekspirowskimi i napisał utwór wokalno-instrumentalny do libretta Piotra Gruszczyńskiego, dramaturga warszawskiego Teatru Nowego. Libretto osnute jest wokół dramatu z 1964 roku Rey Lear hiszpańsko-argentyńskiego dramatopisarza Rodriga Garcii, w które wplecione zostały wątki z dramatu Szekspira. Mykietyn rozpisał swoje dzieło na 19 muzyków formacji Ensemble Modern, elektronikę, trzy głosy żeńskie, solistę i kontratenora, a role solistów powierzył muzykom, którym na co dzień bliżej do innych stylów muzycznych niż klasyczny. Ensemble Modern poprowadzi współpracujący z Mykietynem dyrygent Marek Moś.

Wykonawcy:

Lear – Juan Noval-Moro

Kordelia – Katarzyna Moś

Regana – Beatriz Blanco

Goneryla – Julieta Gonzalez-Springer

El Payaso (Błazen) – Jonathan Peter Kenny

Ensemble Modern

Marek Moś – dyrygent

Koncert został wykonany i zarejestrowany 9 września 2012roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w ramach festiwalu Sacrum Profanum.

Paweł Mykietyn (ur. 1971 w Oławie) jest kompozytorem i klarnecistą (grał na klarnecie w założonym przez siebie zespole Nonstrom). Ukończył kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego (dyplom w 1997 roku). Uczestniczył też w wykładach Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Magnusa Lindberga, Louisa Andriessena, François-Bernarda Mâche’a czy Michaela Nymana. W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień utworem La Strada. W 1995 roku napisany na zamówienie Polskiego Radia utwór 3 for 13 zajął I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. W 1996 roku jego utwór Epifora, zamówiony przez Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, zajął I miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów. Paweł Mykietyn pisał muzykę m.in. na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Filharmonii Poznańskiej, Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum oraz dla zespołów: Belcea Quartet (Anglia), Icebreaker (Anglia), Ereprijs (Holandia). Komponował również dla solistów, takich jak Elżbieta Chojnacka, Ewa Pobłocka, Andrzej Bauer, Maciej Grzybowski. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m. in. z Agnieszką Duczmal, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem czy Wojciechem Michniewskim. W styczniu 2000 roku otrzymał Paszport Polityki. W tym samym miesiącu jego kompozycja 3 for 13 była prezentowana na Midem Classique w Cannes. W 2008 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody Mediów Publicznych OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej za II Symfonię. Począwszy od 1996 roku skomponował muzykę do większości spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Współpracował też m.in. z Grzegorzem Jarzyną i Andrzejem Woronem. Jest autorem muzyki do filmów: Egoiści Mariusza Trelińskiego, Ono i 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za promowanie polskiej muzyki w świecie.

drukuj pdf

zobacz również:

Aleksander Nowak | Satin (reż. Łukasz Rusinek) +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Animacja Łukasza Rusinka do utworu Aleksandra Nowaka

Rafał Ryterski | Dialogi i odkształcenia (reż. Monika Kuczyniecka) +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Abstrakcyjna animacja z plasteliny do utworu Rafała Ryterskiego

Marcin Masecki | Les Quatre Verites | Polonezy |5/6 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Utwór z albumu Polonezy, na który składają się uwspółcześnione wariacje na temat polskiego tańca ludowego

Marcin Masecki | Polonaise Lente| Polonezy | 3/6 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Utwór z albumu Polonezy, na który składają się uwspółcześnione wariacje na temat polskiego tańca ludowego