< powrót

Pianohooligan | Experiment: Penderecki | Aria | fragment

rodzaj: instrumentalne
kompozytor: Krzysztof Penderecki
Pianohooligan | Experiment: Penderecki | Aria | fragment

Fragment utworu z debiutanckiej płyty Piotra Orzechowskiego poświęconej muzyce Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki, Aria z Trzech utworów w jednym stylu (1963), fragment

Na Trzy utwory w jednym stylu (1963) składa się liryczna, tonalna Aria oraz dwa Menuety. Kompozycje pierwotnie weszły w skład ścieżki dźwiękowej do kultowego filmu Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. Dostosowując ilustrację muzyczną do tematyki filmu Krzysztof Penderecki zastosował w Trzech utworach archaiczne środki w stylu muzyki barokowej. (…) jest jeszcze Aria Trzech utworów w dawnym stylu i wynikający z niej cykl wariacji. Nie mają one tematu głównego, przewodniego, bo nie oparł ich Orzechowski wprost na żadnej z kompozycji Pendereckiego. To raczej swobodne impresje na temat wszystkiego, co wydarzyło się w świecie dźwiękowym tego projektu. A jednocześnie kolejny popis muzycznej elokwencji i bogatej inwencji twórczej w temacie improwizacji. Tomasz Handzlik, Dwutygodnik.com

Przebojem krążka będzie z pewnością melodyjna, wpadająca w ucho Aria. Ewa Szczecińska, jazz forum

23 listopada 2012 roku nakładem prestiżowej londyńskiej wytwórni Decca Classics ukazała się płyta Experiment: Penderecki – debiutanckie solowe nagranie Piotra Orzechowskiego, znanego jako Pianohooligan, poświęcone w całości muzyce wielkiego polskiego kompozytora. Materiał na płytę zarejestrowano w Szwajcarii; była to jedna z nagród, jaką Piotr Orzechowski otrzymał za zwycięstwo w 13. konkursie Parmigiani Montreux Jazz Solo Piano, zorganizowanym w ramach 45. edycji Montreux Jazz Festival w 2011 roku.

Młody pianista dokonał nagrania 7 utworów Krzysztofa Pendereckiego, podejmując się zarówno ich reinterpretacji, jak i prób możliwie wiernego odczytania oryginałów oraz wariacji na temat kompozycji autora Trenu Ofiarom Hiroszimy. Piotra Orzechowskiego wspierał w jego przedsięwzięciu sam kompozytor.

Na płycie znalazły się następujące utwory:

1. Capriccio per oboe
2. Polymorphia
3. Stabat Mater
4. Lacrimosa
5. Larghetto
6. Sinfonietta per archi - Allegro Molto
7. Sinfonietta per archi - Vivace
8. Aria
9. Sonorist Variation I
10. Sonorist Variation II
11. Sonorist Variation III
12. Sonorist Variation IV
13. Sonorist Variation V
14. Aria da capo

Piotr Orzechowski (ur. 31 grudnia 1990 roku w Krakowie) – pianista jazzowy i kompozytor znany jako Pianohooligan, jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków młodego pokolenia. Zwycięzca 13. edycji prestiżowego konkursu Parmigiani Montreux Jazz Solo Piano w ramach Montreux Jazz Festival w Szwajcarii (2011) oraz wielu nagród i wyróżnień najważniejszych festiwali i konkursów w Polsce. Występuje jako pianista solowy, równolegle przewodząc kwartetowi jazzowemu High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów, m.in. Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta Experiment: Penderecki. Mieszka w Krakowie.

W NINATECE znalazły się cztery fragmenty utworów z płyty Piotra Orzechowskiego Experiment: Penderecki.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Scoring 4 Wajda – koncert muzyki z filmów Wajdy +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Przypomnijmy sobie klasyczne tematy z najważniejszych filmów reżysera

Krzysztof Penderecki | Pasja wg św. Łukasza | Miserere +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Z Festiwalu Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie

Krzysztof Penderecki | Pasja wg św. Łukasza | Stabat Mater +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Krzysztof Penderecki pisał swój bodaj najsłynniejszy utwór – Pasję według św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) – w latach 1963-65

Pianohooligan | Experiment: Penderecki | Sonorist Variation III | fragment +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Fragment utworu z debiutanckiej płyty Piotra Orzechowskiego poświęconej muzyce Krzysztofa Pendereckiego