< powrót

Pianohooligan | Experiment: Penderecki | Lacrimosa | fragment

rodzaj: instrumentalne
Pianohooligan | Experiment: Penderecki | Lacrimosa | fragment

Fragment utworu z debiutanckiej płyty Piotra Orzechowskiego

Krzysztof Penderecki, Lacrimosa (1980), fragment

Krzysztof Penderecki skomponował przeznaczoną na sopran, chór i orkiestrę symfoniczną Lacrimosę w 1980 roku dla Lecha Wałęsy i „Solidarności”, i zadedykował ją pamięci poległych w grudniu 1970 roku. Utwór wykonano podczas odsłonięcia gdańskiego pomnika Trzech Krzyży 16 grudnia 1980 roku. Kompozycja została włączona do Polskiego Requiem (1980-2005) jako jego integralna część. Lacrimosa, owiana legendą pierwsza część Polskiego Requiem – związana z wydarzeniami politycznymi solidarnościowej walki o wolność – pod palcami Orzechowskiego prowadzi w rejony nieoczywiste, uwalnia od immanentnie zapisanego w tej muzyce smutku. Ewa Szczecińska, jazz forum

23 listopada 2012 roku nakładem prestiżowej londyńskiej wytwórni Decca Classics ukazała się płyta Experiment: Penderecki – debiutanckie solowe nagranie Piotra Orzechowskiego, znanego jako Pianohooligan, poświęcone w całości muzyce wielkiego polskiego kompozytora. Materiał na płytę zarejestrowano w Szwajcarii; była to jedna z nagród, jaką Piotr Orzechowski otrzymał za zwycięstwo w 13. konkursie Parmigiani Montreux Jazz Solo Piano, zorganizowanym w ramach 45. edycji Montreux Jazz Festival w 2011 roku.

Młody pianista dokonał nagrania 7 utworów Krzysztofa Pendereckiego, podejmując się zarówno ich reinterpretacji, jak i prób możliwie wiernego odczytania oryginałów oraz wariacji na temat kompozycji autora Trenu Ofiarom Hiroszimy. Piotra Orzechowskiego wspierał w jego przedsięwzięciu sam kompozytor.

Na płycie znalazły się następujące utwory:

1. Capriccio per oboe
2. Polymorphia
3. Stabat Mater
4. Lacrimosa
5. Larghetto
6. Sinfonietta per archi - Allegro Molto
7. Sinfonietta per archi - Vivace
8. Aria
9. Sonorist Variation I
10. Sonorist Variation II
11. Sonorist Variation III
12. Sonorist Variation IV
13. Sonorist Variation V
14. Aria da capo

Piotr Orzechowski (ur. 31 grudnia 1990 roku w Krakowie) – pianista jazzowy i kompozytor znany jako Pianohooligan, jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków młodego pokolenia. Zwycięzca 13. edycji prestiżowego konkursu Parmigiani Montreux Jazz Solo Piano w ramach Montreux Jazz Festival w Szwajcarii (2011) oraz wielu nagród i wyróżnień najważniejszych festiwali i konkursów w Polsce. Występuje jako pianista solowy, równolegle przewodząc kwartetowi jazzowemu High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów, m.in. Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta Experiment: Penderecki. Mieszka w Krakowie.

W NINATECE znalazły się cztery fragmenty utworów z płyty Piotra Orzechowskiego Experiment: Penderecki.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Scoring 4 Wajda – koncert muzyki z filmów Wajdy +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Przypomnijmy sobie klasyczne tematy z najważniejszych filmów reżysera

Krzysztof Penderecki | Pasja wg św. Łukasza | Miserere +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Z Festiwalu Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie

Krzysztof Penderecki | Pasja wg św. Łukasza | Stabat Mater +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Krzysztof Penderecki pisał swój bodaj najsłynniejszy utwór – Pasję według św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) – w latach 1963-65

Pianohooligan | Experiment: Penderecki | Sonorist Variation III | fragment +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Fragment utworu z debiutanckiej płyty Piotra Orzechowskiego poświęconej muzyce Krzysztofa Pendereckiego