Trzy muzyczne wrażliwości, trzy instrumenty, trzecia wspólna płyta, jedno trio.
Półtorej godziny muzycznej uczty w wykonaniu pianisty Leszka Możdżera, kontrabasisty Larsa Danielssona i grającego na instrumentach perkusyjnych Zohara Fresco. Jazzowe trio wykonało serię utworów inspirowanych Polską – jej kolorytem, brzmieniem, rytmem, jednocześnie zapraszając do własnych muzycznych poszukiwań znaczenia tego, czym jest polskość. Koncert otwiera sekwencja zdjęć z kulisów nagrania. Dowiadujemy się trochę więcej o historii projektu – był to pomysł Leszka Możdżera, spiritus movens muzykującego tria. Muzyk podkreśla, że to nie jest typowe jazzowe trio, na które składa się fortepian, kontrabas i perkusja. Lars Danielsson z lekkim dystansem dodaje, że wciąż szuka własnego brzmienia w tym zespole i że dla niego gra to sztuka szybkiego reagowania na zmieniający się rytm i podejmowania słusznych decyzji. Płytę produkowali samodzielnie, dzięki czemu byli w stanie podejmować samodzielne wybory. Tym samym Możdżer zachęca słuchaczy, aby „sami zrobili sobie Polskę”, czyli by po swojemu i w zgodzie ze swoimi upodobaniami wsłuchali się w dźwięki.
W czasie występu widać wzajemne przenikanie się trzech stylistyk – polskiej, skandynawskiej i bliskowschodniej. Pierwsza część koncertu jest bardziej wyciszona, chłodna, intelektualna wręcz, a druga to popis wirtuozerii, erupcja emocji. Widać, że muzycy osiągnęli taki poziom wspólnej gry, że muzykowanie jest dla nich przyjemnością i zabawą, do której zapraszają słuchaczy. Zagrali czternaście utworów, z których ostatni był kompozycją Krzysztofa Komedy.
Materiał zaprezentowany na koncercie to utwory pochodzące z trzeciego albumu tria Możdżer-Danielsson-Fresco Polska. Płyta miała swoją premierę podczas Enter Music Festival, europejską zaś – w ramach otwarcia Paris Jazz Festival. Wcześniej międzynarodowy zespół nagrał wspólnie dwie płyty – The Time i Beetween Us And The Light. Prezentowany koncert został zarejestrowany w listopadzie 2013 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
W czasie koncertu usłyszymy następujące utwory:
- Chai Peimot
- Shavnot
- She said She was a Painter
- Polska
- Spirit
- Gsharim
- Africa
- KarMa Party
- Norgan
- Suffering
- Easy Money
- Incognitor
- Asta
- Svantetic
Leszek Możdżer – pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors, pierwszą z licznych nagród, jakie dostawał przez następne lata. Zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii „fortepian” i wielokrotnie zostawał Muzykiem Roku. Leszek Możdżer regularnie koncertuje na najważniejszych europejskich i światowych festiwalach oraz współpracuje z muzykami takiej klasy jak: David Gilmour z legendarnego Pink Floyd, Nana Vasconcelos czy Marcus Miller i John Scofield (muzycy, którzy przez szereg lat nagrywali z Milesem Davisem). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, z którym nagrał min. nagrodzoną Oscarem muzykę do Finding Neverland. Możdżer jest jednym z nielicznych pianistów, którego płyty sprzedają się w nakładach zbliżonych do płyt wydawanych przez artystów wykonujących muzykę popularną.
Lars Danielsson – urodził się w 1958 roku w Szwecji. Ukończył Konserwatorium w Goteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Znakomicie prowadzi sekcję rytmiczną, ale jest również doskonałym solistą. Jego gra wnosi do zespołu ostrość, temperament i mnóstwo dynamicznych, muzycznych odcieni. Jego liryczny, ale równocześnie mocny i rytmiczny styl zyskał wielkie uznanie na międzynarodowej scenie jazzowej. Umiejętność sprawienia, że najzwyklejsza nawet melodia brzmi świeżo i niezwykle, powoduje, że Lars Danielsson bierze udział w licznych wydarzeniach muzycznych na całym świecie. Danielsson gra na wielu jazzowych festiwalach na świecie, między innymi na festiwalu Jazz Baltica.
Zohar Fresco – urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna. Z czasem, dzięki charakterystycznemu stylowi gry, stał się perkusistą znanym nie tylko w swoim rodzinnym kraju, ale również za granicą. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów, jak: Kikar Hahalomot, Piąty element czy Kraina szczęścia. Zohar Fresco jest także managerem artystycznym perkusyjnego festiwalu Peimot, który odbywa się raz do roku w Jerozolimie. Na co dzień prowadzi warsztaty muzyczne, z którymi jeździ po całym świecie i bierze udział w ogromnej ilości projektów muzycznych.