< powrót

Andrzej Krzanowski | Salve Regina

rodzaj: wokalne
kompozytor: Andrzej Krzanowski
Salve Regina | Andrzej Krzanowski

Chóralne dzieło jednego z najważniejszych przedstawicieli pokolenia stalowowolskiego

Festiwal Aksamitna Kurtyna 2 odbył się w dniach 8-15 października 2006 roku we Lwowie i organizowany był wspólnie przez stronę polską i ukraińską. Nazwa festiwalu nawiązywała do pękających żelaznych kurtyn. Przyświecała mu idea integracji nie tylko na linii Warszawa-Kraków-Lwów, ale również integracji z Europą Zachodnią.

Utwór Salve Regina Andrzeja Krzanowskiego na chór chłopięcy lub żeński powstał w 1981 roku. Prawykonanie dzieła przez chór żeński Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach pod dyrekcją Mirosławy Knapik odbyło się 27 marca 1982 roku. Niniejsze wykonanie zostało zarejestrowane podczas Festiwalu Aksamitna Kurtyna 2, prezentującego muzykę współczesną z Europy Wschodniej 11 października 2006 roku.

Andrzej Krzanowski, Salve Regina na chór a capella
Wykonawcy:
Anna Szostak – dyrygentka
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Orkiestra Muzyki Nowej

Andrzej Krzanowski
(ur. 9 kwietnia 1951 w Bielsku-Białej, zm. 1 października 1990 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski kompozytor, akordeonista i pedagog. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach – grę na akordeonie u Joachima Pichury oraz w latach 1971-1975 kompozycję u Henryka Mikołaja Góreckiego w, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Następnie, w 1976 roku, rozpoczął pracę pedagogiczną na tej uczelni. Jako kompozytor debiutował na festiwalach Młodzi Muzycy Młodemu Miastu w Stalowej Woli (1975, 1976) oraz Spotkaniach Muzycznych w Baranowie (1976), prezentując cykl wokalno-instrumentalno-scenicznych Audycji I-IV. Był laureatem Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1976), Konkursu im. A. Malawskiego (1976, 1980), Międzynarodowego Konkursu im. C.M. Webera w Dreźnie (1978, 1979), konkursu w Digne-les-Bains (1981, 1987) oraz Międzynarodowego Konkursu w Anconie (1986). Jako wykonawca brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Digne-les-Bains, Dresdner Musikfestspiele, Musikprotokoll w Grazu, Międzynarodowym Festiwalu w Pontino, Encontros Gulbenkian De Musica Contemporánea w Lizbonie i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica 83” w Strasburgu. W 1984 i 1986 roku wykładał grę na akordeonie na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie. W 1986 roku otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego oraz stypendium Scottish Arts Council. Był twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, ale jego szczególną specjalnością była muzyka na akordeon. W latach 1987-1989 pełnił funkcję prezesa Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Katowicach. Całe życie był związany z miastem Czechowice-Dziedzice, gdzie odbywa się cyklicznie od 1991 roku poświęcony jego pamięci Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”.

drukuj pdf

zobacz również:

Antonio Vivaldi | Farnace +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Rejestracja opery Antonia Vivaldiego zaprezentowanej w 2017 roku podczas Festiwalu Oper Barokowych

Grażyna Grobelna | Kołysanka podniebna +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Drugi fragment „kołysankowego” koncertu chóru VRC

Bartłomiej Pękiel | Dum complerentur +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Kolejny fragment z płyty zbierającej wszystkie nagrania Bartłomieja Pękiela

Bartłomiej Pękiel | Credo z Missa Concertata La Lombardesca +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Utwór z płyty Opera Omnia wydanej w 2017 roku, zawierającej wszystkie dzieła kompozytora