Przypomnijmy sobie klasyczne tematy z najważniejszych filmów reżysera
Andrzej Wajda miał ogromne szczęście do kompozytorów tworzących muzykę do jego filmów. Wiele z tych kompozycji, jak choćby Walc z Ziemi obiecanej czy Polonez z Pana Tadeusza, cieszy się niesłabnącą popularnością, nie tylko wśród kinomanów.
Podczas Gali Muzyki Polskiej 8. Festiwalu Muzyki Filmowej, która miała miejsce 28 maja 2015 roku w Krakowie, odbył się koncert „Scoring4Wajda”, podczas którego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha wykonała najważniejsze utwory i motywy z filmów Andrzeja Wajdy. Galę poprowadzili Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, a wśród gości specjalnych – obok reżysera i jego żony, Krystyny Zachwatowicz – znaleźli się Krzysztof Penderecki i Zygmunt Konieczny.
Lista utworów wykonanych podczas koncertu:
1. Polonez, muz. Wojciech Kilar / Pan Tadeusz (1999)
2. Mazur, muz. Wojciech Kilar / Zemsta (2002)
3. Walc, muz. Wojciech Kilar / Ziemia obiecana (1974)
4. Klątwa, muz. Zygmunt Konieczny / Klątwa (1997)
5. Do broni, muz. Zygmunt Konieczny / Noc listopadowa (2002)
6. Suita z filmu, muz. Krzysztof Komeda / Niewinni czarodzieje (1960)
7. Suita z filmu, muz. Andrzej Markowski / Pokolenie/Przekładaniec (1954)
8. Chaconne, muz. Krzysztof Penderecki / Katyń (2007)
9. Przebudzenie Jakuba, muz. Krzysztof Penderecki / Katyń (2007)
10. Suita z filmu, muz. Paweł Mykietyn / Tatarak (2009)
11. Suita z filmu, muz. Paweł Mykietyn / Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013)
12. Los człowieka, muz. Andrzej Korzyński / Człowiek z żelaza (1981)
13. Leading motif, muz. Andrzej Korzyński / Człowiek z marmuru (1980)
14. Bossa Nova, muz. Andrzej Korzyński / Polowanie na muchy (1969)
Obok NOSPR podczas koncertu wystąpili: Marek Bałata, Joanna Słowińska, Przemysław Branny, Lidia Bogaczówna, Katarzyna Jamróz, Beata Wojciechowska, Jacek Wojciechowski, Tadeusz Zięba, Andrzej Brożek, Łukasz Belcyr, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod kierownictwem Teresy Majki-Pacanek.
Andrzej Wajda – (1926–2016) jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Choć pierwotnie studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ostatecznie ukończył studia reżyserskie w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jego fabularnym debiutem było Pokolenie – film później zaliczany do słynnej trylogii wojennej obok Kanału i Popiołu i diamentu. Uznawany jest za jednego z twórców, a jednocześnie czołowego przedstawiciela polskiej szkoły filmowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, m.in. Wesela, Ziemi obiecanej, Panien z Wilka i Pana Tadeusza. Pięć obrazów w jego reżyserii nominowanych było do Oscara, w tym Powidoki – film nakręcony niedługo przed śmiercią. W swojej twórczości teatralnej często sięgał do prozy Fiodora Dostojewskiego. Wystawił m.in. Biesy, Zbrodnię i karę oraz spektakl Nastasja Filipowna oparty na motywach z Idioty. Wyreżyserował 38 przedstawień, wśród nich m.in. Noc listopadową, Wesele, Sprawę Dantona, Emigrantów, Gdy rozum śpi, Z biegiem lat, z biegiem dni, Dybuka oraz Antygonę. Przez wiele lat związany był z krakowskim Teatrem Starym oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. W swojej karierze otrzymał m.in. Złotą Palmę, Cezara i Europejską Nagrodę Filmową „Felix”, całokształt jego twórczości został nagrodzony Oscarem (2000), Złotym Niedźwiedziem (2006) i Złotym Lwem (1998).