< powrót

Wojciech Kilar | Temat Aliny i Witka z filmu „Kronika wypadków miłosnych”

rodzaj: instrumentalne
kompozytor: Wojciech Kilar
Temat Aliny i Witka z „Kroniki wypadków miłosnych” | Wojciech Kilar | Muzykoteka

1939: było tylko jedno takie lato

Wykonawcy: FMF Youth Orchestra

Monika Bachowska – dyrygent

Było tylko jedno takie lato – w trzydziestym dziewiątym roku. Dla głównego bohatera filmu Andrzeja Wajdy, Witka – młodzieńca tuż po maturze, to także lato miłości. Poznajemy go w pociągu mknącym przez rozświetlone Kresy do wtóru Marsza kawalerii – jednego z najsłynniejszych motywów muzyki filmowej Kilara. Fanfary trąbek unoszą się w nim ponad porywającym rytmem werbli, choć za drugim razem, pod koniec filmu, gdy Marsz towarzyszy obrazom kawalerii szykującej się do wojny – na plan pierwszy wysuwają się flety. Motyw pojawia się po raz trzeci przy napisach końcowych, z jeszcze intensywniejszymi werblami i fortepianem.

Utwór zarejestrowano podczas koncertu FMF Youth Orchestra Młodzi na poważnie w ramach pasma FM4KIDS podczas 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie (25-28 września 2014), we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

FMF Youth Orchestra to orkiestra złożona z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych wykonujących najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej. Dyrygentem i opiekunem orkiestry jest dr Monika Bachowska. Koncert jest efektem wspólnej inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

drukuj pdf

zobacz również:

Scoring 4 Wajda – koncert muzyki z filmów Wajdy +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Przypomnijmy sobie klasyczne tematy z najważniejszych filmów reżysera

Gustaw Holst | Suita Św. Pawła +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Napisana z wdzięczności dla szkoły, która ofiarowała kompozytorowi dźwiękoszczelne miejsce do pracy

Karol Szymanowski | 3 Mazurki op. 50 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Muzyka ludowa Mazowsza i Kujaw połączona z folklorem Podhala