< powrót

Walentyn Sylwestrow | Cicha muzyka na orkiestrę smyczkową | 3/3 | Chwile serenady

rodzaj: instrumentalne
kompozytor: Walentyn Sylwestrow
Walentyn Sylwestrow | Cicha muzyka na orkiestrę smyczkową | 3/3 | Chwile serenady

Festiwal Aksamitna Kurtyna 2

Festiwal Aksamitna Kurtyna 2 odbył się w dniach 8-15 października 2006 roku we Lwowie i organizowany był wspólnie przez stronę polską i ukraińską. Nazwa festiwalu nawiązywała do pękających żelaznych kurtyn. Przyświecała mu idea integracji nie tylko na linii Warszawa-Kraków-Lwów, ale również integracji z Europą Zachodnią.

Walentyn Sylwestrow, Cicha muzyka na orkiestrę smyczkową (2002)
1. Serenada wieczorna
2. Walc chwili
3. Chwile serenady

Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Leopolis
Roman Rewakowicz – dyrygent

Niniejsze wykonanie zostało zarejestrowane podczas Festiwalu Aksamitna Kurtyna 2, prezentującego muzykę współczesną z Europy Wschodniej 12 października 2006 roku.

Walentyn Sylwestrow (ur. 1937) jest kompozytorem i pianistą ukraińskim. W jego muzyce dominuje zaduma i melancholia, ale we współczesnej wersji, choć sam kompozytor uważa, że nie pisze „nowej” muzyki. W 1974 roku, w proteście wobec presji państwa i dominującej estetyki, wycofał się z oficjalnego życia muzycznego. Po okresie modernistycznych eksperymentów, poszukiwania nowych brzmień i technik wykonawczych (słyszalnych np. w II Symfonii na flet, kotły, fortepian i orkiestrę smyczkową z roku 1965) zwrócił się w kierunku tradycyjnej narracji i tonalności. W roku 1977 skomponował prowokacyjną Kiczowatą Muzykę na fortepian oraz Ciche Pieśni (1977), pierwotnie przeznaczone jedynie do wykonywania w prywatnym kręgu. Za jeden z najlepszych jego utworów uważana jest V Symfonia (1980-1982). Poświęcone zmarłej w 1996 roku żonie nostalgiczne Requiem dla Łarisy na chór i orkiestrę (1997-1999) oraz szereg innych utworów Sylwestrowa zostały wydane na płytach wytwórni ECM Manfreda Eichera. Dzięki wykonaniom skrzypka Gidona Kremera popularność zdobyły takie jego utwory, jak Sonata na skrzypce i fortepian czy Dedykacja (Widmung) na skrzypce i orkiestrę.

drukuj pdf

zobacz również:

Gustaw Holst | Suita Św. Pawła +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Napisana z wdzięczności dla szkoły, która ofiarowała kompozytorowi dźwiękoszczelne miejsce do pracy

Karol Szymanowski | 3 Mazurki op. 50 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Muzyka ludowa Mazowsza i Kujaw połączona z folklorem Podhala

Wojciech Kilar | Temat główny z serialu „Rodzina Połanieckich” +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Jedna z najbardziej znanych filmowych melodii Kilara