Utwór oddający ducha wojennej zawieruchy i... prawdziwej męskiej przygody, którą dla wielu była wojna w dobie kampanii napoleońskich.
Utwór Zwycięstwo Wellingtona upamiętnia zwycięstwo księcia Wellingtona w czerwcu 1813 roku nad wojskami króla Józefa Bonaparte. Klęska w tej bitwie zakończyła okres panowania rodziny Bonaparte w Hiszpanii. „Zainspirowany” tym tragicznym wydarzeniem, a raczej widząc możliwości wzbogacenia się, Beethoven postanowił skomponować utwór oddający ducha wojennej zawieruchy. Kompozycja jest łatwa w odbiorze, przesadnie ilustracyjna, schlebia gustom publiczności – zwłaszcza poturbowanych przez los inwalidów wojennych, którym dedykowany był charytatywny koncert z pierwszym wykonaniem Zwycięstwa Wellingtona w programie. Utwór okazał się ogromnym sukcesem.
XVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Warszawa, 25 marca – 6 kwietnia 2012 roku
Od 16 lat Ludwig van Beethoven jest patronem festiwalu muzyki klasycznej, organizowanego rokrocznie przed świętami wielkanocnymi. Przez pierwsze 7 lat festiwal odbywał się w Krakowie, po czym został przeniesiony do Warszawy. Każdego roku pomysłodawcy, na czele z Elżbietą Penderecką, dyrektor generalną festiwalu, wyznaczają temat przewodni bieżącej edycji, ustalając tym samym jego ramy merytoryczne, konteksty i nawiązania. Koncertom – zarówno symfonicznym, jak i kameralnym, recitalom, towarzyszą wystawy, seminaria, wykłady i wydawnictwa.
Koncert inauguracyjny: Laureaci XIV Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego
Ludwig van Beethoven, Zwycięstwo Wellingtona op. 91
Wykonawcy:
Daniil Trifonov – fortepian
Sergey Dogadin – skrzypce
Narek Hakhnazaryan – wiolonczela
Clemens Schuldt – dyrygent
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Organizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Współorganizatorem XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena był Narodowy Instytut Audiowizualny