< powrót

Przewodnik po Muzykotece

Muzykoteka Szkolna to ogólnodostępny internetowy serwis edukacyjny wydawany przez Filmotekę Narodową –   Instytut Audiowizualny, powstający na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zadaniem jest  kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury oraz podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce.

Użytkownicy otrzymują nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, aktywizujące i stymulujące zainteresowanie muzyką. Celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby nauczycieli i animatorów kultury i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji ze świata muzyki, a także narzędzi, które można wykorzystać podczas lekcji w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych.

Zobacz, co słyszysz | Spot

Zobacz, co słyszysz!

W świecie pełnym obrazów sama muzyka potrafi zginąć, dlatego stworzyliśmy bazę materiałów filmowych, które pozwalają lepiej zrozumieć świat filharmonii, pracę kompozytora i muzyków orkiestry symfonicznej. W cyklu filmów Gra miejska w reżyserii znakomitego dokumentalisty Piotra Stasika uczniowie szkoły podstawowej w niekonwencjonalny sposób poznają instrumenty i różne brzmienia, gimnazjaliści szukają harmonii w zgiełku miasta i próbują zdefiniować czym są podstawowe elementy każdego utworu, czyli rytm i melodia, a licealiści wkraczają w nieznany  (jakieś inne slowo, żeby świat nie powtarzać 2 razy w jednym zdaniu)muzyki najnowszej i poznają współczesnych kompozytorów.

Tym, którzy nigdy nie mieli okazji zajrzeć za drzwi filharmonii, polecamy Orkiestrownik, czyli cykl filmów prezentujących wszystkie instrumenty orkiestry symfonicznej – od skrzypiec aż po kotły czy werbel. Już niebawem udostępnimy także przygotowaną wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca aplikację mobilną  pokazującą sposób pracyorkiestry w rytmie słynnego Bolera Maurice’a Ravela.

Muzyka klasyczna nie rozwijała się niezależnie od innych gatunków, dlatego wiele uwagi poświęcamy muzyce tradycyjnej (m.in. w cyklu filmów Muzyka odnaleziona czy reportażach z festiwali Wszystkie Mazurki Świata).

Nie zapominamy też o muzyce rozrywkowej i przedstawiamy rockowe instrumentarium – cykl filmów Szkoła rocka czy opisy instrumentów muzyki tradycyjnej (od suki biłgorajskiej do fideli płockiej), a dla dociekliwych także świat instrumentów historycznych (Barokowe lekcje).

Scenariusz na 45 minut

Z myślą o naszych głównych użytkownikach, czyli nauczycielach muzyki i animatorach, w nowej wersji serwisu stworzyliśmy dział Nauka, w którym zamieszczamy scenariusze lekcji muzyki dostosowane do podstawy programowej dla wszystkich poziomów nauczania, a także liczne niekonwencjonalne propozycje prowadzenia zajęć muzycznych od przedszkola aż do szkoły ponadgimnazjalnej. Cykl Muzyczne Smaki – zestaw ćwiczeń przygotowany przez Barbarę Kingę Majewską – to pomysł na powiązanie nauki słuchania z… kulinariami. Z kolei Fraszki na fortepian to zestaw schematycznych ćwiczeń dla rozpoczynających naukę gry na instrumentach klawiszowych.

Tańczyć każdy może

Wychodząc naprzeciw licznym pytaniom i prośbom naszych użytkowników prezentujemy także cykl filmów edukacyjnych do nauki polskich tańców narodowych. Niewątpliwie przyda się on nie tylko maturzystom tuż przed studniówką. Materiały zostały zrealizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca i zostaną powiązane z licznymi tekstami i definicjami tańców znajdującymi się w serwisie Muzykoteka Szkolna.

Najważniejsze to słuchać

Choć mogłoby się wydawać, że dziś muzyka nie może istnieć w oderwaniu od obrazu, to jednak wierzymy, że po niewielkim przygotowaniu największą satysfakcję daje po prostu słuchanie. W Kanonie Muzykoteki można odbyć podróż od średniowiecza aż do współczesności, a wśród ponad 450 utworów udostępnionych w serwisie można znaleźć barokowe opery, muzykę eksperymentalną, wielkie dzieła symfoniczne i muzykę wokalną.

Kto szuka…

By ułatwić poszukiwania interesujących treści w naszym serwisie przygotowaliśmy narzędzia porządkujące materiały audiowizualne i dydaktyczne. Wpisując poziom nauczania (od przedszkola aż po szkołę ponadgimnazjalną), kategorię tematyczną (muzyka dawna, muzyka klasyczna, muzyka współczesna, muzyka rozrywkowa, muzyka tradycyjna, edukacja muzyczna) lub wybierając epokę w historii muzyki odnajdą Państwo bez trudu poszukiwane materiały.

 

 

 

FAQ:
Wszystkie treści zawarte w portalu Muzykoteka Szkolna są dostępne bezpłatnie, nie trzeba się także rejestrować się w serwisie. Można z nich korzystać na lekcjach i zajęciach edukacyjnych bez konieczności uzyskiwania zgody wydawcy (czyli Narodowego Instytutu Audiowizualnego). Wszystkie dostępne filmy i materiały audiowizualne można wyświetlać w ramach lekcji, zajęć edukacyjnych i muzycznych.
Nie ma potrzeby logowania ani zakładania osobistego konta w portalu. Wszystkie treści (w tym także scenariusze lekcji) są dostępne dla każdego.
W zakładce Mój schowek można zapisywać swoje ulubione scenariusze lekcji, materiały audiowizualne czy teksty. Podczas prowadzenia lekcji nie trzeba ich ponownie szukać w serwisie – wystarczy otworzyć Mój schowek.