Temat lekcji: Zaszyfrowane tempo
Scenariusz lekcji dla szkól podstawowych
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele ogólne:
- rozwijanie muzykalności, wrażliwości muzycznej
- rozwijanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych
Cele operacyjne:
- zapoznanie uczniów z elementami dzieła muzycznego (agogiką)
Cele wychowawcze:
- rozwijanie wrażliwości uczniów na muzykę
Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Uczeń:
- stosuje podstawowe pojęcia muzyczne (melodia, akompaniament, rytm, dźwięk, akord, gama, tempo);
- wykorzystuje w śpiewie znajomość pojęć i terminów muzycznych określających podstawowe elementy muzyki (melodię, rytm, harmonię, agogikę, dynamikę, artykulację);
- odczytuje i zapisuje elementy notacji muzycznej (nazwy siedmiu dźwięków gamy oraz ich położenie na pięciolinii, klucz wiolinowy, znaki graficzne pięciu wartości rytmicznych nut i pauz, podstawowe oznaczenia metryczne, agogiczne, dynamiczne i artykulacyjne);
- korzysta z multimedialnych źródeł muzyki i informacji o muzyce.
Tworzenie wypowiedzi. Uczeń:
- śpiewa, dbając o higienę głosu;
- tworzy wypowiedzi o muzyce za pomocą środków pozamuzycznych – opisuje słowami cechy i charakter słuchanych utworów.
Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń:
- świadomie odbiera muzykę – słucha (słuchanie analityczne, ukierunkowane przez nauczyciela na wybrane cechy utworu – agogika);
- charakteryzuje wybrane utwory muzyczne wysłuchane i omówione na zajęciach oraz inne, określając cechy muzyki, które decydują o charakterze utworu.
Materiały:
- laptop z podłączonymi głośnikami i dostępem do Internetu;
- rzutnik multimedialny;
- nagrania:
Samuel Barber Adagio na smyczki
Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67
Ludwig van Beethoven Sonata cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa
Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata A-dur KV 331
- prezentacja „Elementy dzieła muzycznego – agogika”;
- ilustracje:
- metronom
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Metronome_Nikko.jpg?uselang=pl
- strony:
http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/metronom-online.html
Metody nauczania:
- pogadanka
- pokaz
- ćwiczenia.
Formy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa.
Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna
- Powitanie
- Sprawdzenie obecności
- Podanie tematu lekcji.
2. Faza realizacyjna
- Wprowadzenie dotyczące elementów dzieła muzycznego. Do elementów dzieła muzycznego zaliczamy: melodykę, rytmikę, harmonikę, agogikę, artykulację, dynamikę i kolorystykę. Wszystkie te elementy współdziałają ze sobą, tworząc dzieło muzyczne.
- Elementem, który decyduje o szybkości wykonywania utworu, jest AGOGIKA, czyli tempo.
- Tempo można określić na trzy sposoby. Po pierwsze za pomocą metronomu, czyli urządzenia mechanicznego lub elektronicznego służącego do dokładnego podawania tempa utworu muzycznego. Metronom mechaniczny wynaleziony został w 1816 r. przez J.N. Mälzla, stąd skrót M.M. – czyli metronom Mälzla,
- np.
= 60. Oznacza to, że utwór ma być wykonany w takim tempie, by na jedną sekundę przypadła jedna ćwierćnuta. Obecnie częściej używa się odpowiedników elektronicznych, których można używać w urządzeniach przenośnych (tablet, komórka) i komputerach.
Aby przejść na stronę metronomu online, wystarczy kliknąć ilustrację w prezentacji.
http://www.gitaradlapoczatkujacych.pl/metronom-online.html
https://play.google.com/store/search?q=metronom&c=apps
- Kolejny sposób to określenia włoskie. Są stosowane na całym świecie, nie określają tempa bezwzględnie jak metronom, jedynie w przybliżeniu. Tempa dzielimy na wolne, umiarkowane i szybkie.
- Nauczyciel prosi uczniów, aby spróbowali rozwiązać rebus podpisując literowo nuty. Jeżeli uczniowie mają problem z nazwami literowymi nut, nauczyciel wyświetla slajd.
- Pierwszym przykładem jest tempo wolne – adagio (wym. adadżio):

- Należy wpisać kolejno: a, d, a i g:

- Innym przykładem tempa wolnego jest grave:

- Należy wpisać kolejno: g, a i e:

- Poza rozszyfrowanymi przykładami inne rodzaje tempa wolnego to:
- largo – szeroko, bardzo powoli;
- larghetto – trochę szybciej niż largo;
- lento – powoli, wolno.
- Jako przykład tempa wolnego w utworze nauczyciel demonstruje Adagio na smyczki Samuela Barbera:
- Druga grupa temp to tempa umiarkowane. Jako przykład uczniowie próbują rozszyfrować andante, tym razem w kluczu basowym:


- Wpisują kolejno: a, d, a i e:

- Inne przykłady temp umiarkowanych:
- andantino – trochę żywiej niż andante;
- moderato – umiarkowanie;
- allegretto – dość żywo (nieco wolniej niż allegro).
- Jako przykład tempa umiarkowanego (Andante grazioso) nauczyciel demonstruje nagranie Sonaty A KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta:
- Ostatnia grupa tempa to tempa szybkie. Jako pierwszy przykład uczniowie rozszyfrowują allegro – szybko, wesoło:

- Uczniowie wpisują kolejno: a, e i g:

- Kolejny przykład tempa szybkiego to veloce (czyt. welocze) – lotnie, żywo:

- Należy wpisać kolejno: e, c i e:

- Inne przykłady temp szybkich:
- vivo – żywo;
- vivace – (czyt. wiwacze) prędko, z ożywieniem;
- presto – szybko;
- vivacissimo – bardzo żywo;
- prestissimo – bardzo szybko.
- Przykładem tempa szybkiego (Allegro con brio) jest I część V Symfonii Ludwiga van Beethovena:
- Dla dokładniejszego oznaczania tempa można stosować dodatkowe określenia:
- maestoso – majestatycznie;
- molto – bardzo;
- meno – mniej;
- meno mosso – wolniej;
- non tanto – nie zanadto;
- non troppo – nie zanadto;
- più – bardziej, więcej;
- più mosso – żywiej;
- sempre – zawsze;
- sostenuto – wstrzymując;
- un poco – trochę, nieco;
- ancora – jeszcze;
- tempo primo – powrót do pierwszego tempa;
- a tempo – do tempa;
- ritenuto – opóźniając, zwalniając.
- Tempo można wyznaczyć również określając bezwzględny czas trwania utworu, np. 12 min.
- Utrwalenie wiadomości na temat agogiki. Nauczyciel demonstruje nagranie Sonaty cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowej Ludwiga van Beethovena i prosi określenie tempa
3. Faza podsumowująca
Tomaso Albinoni Agagio g-moll
Tempo wolne – Adagio
Katarzyna Broj
Załączniki:
1) Prezentacja - do pobrania tutaj
2) Karta pracy - do pobrania tutaj