< powrót

Festiwale muzyczne

poziom: szkoła ponadpodstawowa
czas trwania: 45 min

Temat lekcji: Festiwale muzyczne, scenariusz lekcji towarzyszący projekcji filmu Mecenas poszukiwany, odcinek 6

 

Scenariusz lekcji dla szkół ponadgimnazjalnych

 

Czas trwania lekcji: 45 minut

 

Cel lekcji – po zajęciach uczeń:

  • jest świadomy struktury, celów i zasad funkcjonowania festiwali muzycznych
  • poznaje bliżej kilka festiwali muzyki klasycznej w Polsce
  • interesuje się muzycznym życiem festiwalowym w swojej okolicy
  • wykorzystuje swą wiedzę o muzyce klasycznej w sposób kreatywny
  • rozwija umiejętność pracy w zespole

 

 

Materiały:

  • film z cyklu Muzykoteka szkolna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, odcinek 6 pt. Mecenas poszukiwany
  • prezentacja multimedialna
  • wydruki fragmentów stron internetowych następujących festiwali: Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Musica Electronica Nova, Misteria Paschalia, Pieśń Naszych Korzeni, Muzyka w Raju, Festiwal Pieśni o Morzu, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju oraz festiwalu muzyki klasycznej odbywającego się w naszej okolicy (bliższej lub dalszej) – wszystko w jednej kopii; wydruki powinny zawierać następujące informacje:

- koncepcja festiwalu (zakładka pt. O festiwalu itp.), w tym informacja o ewentualnym konkursie

- program (całość lub przynajmniej 3 dni – reprezentatywne dla całości)

- ewentualne imprezy towarzyszące

- sponsorzy

- ceny biletów

  • czyste kartki A4 (około 20), kredki lub/i flamastry 

 Przebieg lekcji:

1. SLAJD NR 1, 2 Projekcja filmu Muzykoteki

2. Festiwale muzyczne – wprowadzenie

  • Pytamy uczniów, czy zwrócili uwagę, o jakich dwóch festiwalach muzycznych była mowa w filmie. Jeśli uczniowie mają problemy z odpowiedzią, zapowiadamy, że do tej kwestii jeszcze dziś wrócimy.
  • Pytamy uczniów, czy któryś z nich był kiedyś na jakimś festiwalu muzycznym (jakimkolwiek, niekoniecznie związanym z muzyką klasyczną) – jeśli tak, prosimy o podzielenie się wrażeniami.
  • Prosimy uczniów, by spróbowali określić, czym właściwie jest festiwal muzyczny. Wspólnie wypracowujemy odpowiedź:

- impreza muzyczna trwająca zazwyczaj kilka dni

- dużo koncertów, czasem więcej niż jeden dziennie

- pojawiają się gwiazdy, ale też artyści mniej znani

- ponadto czasami:

  • towarzyszy festiwalowi konkurs,
  • są inne imprezy towarzyszące: spotkania, wykłady, warsztaty, wystawy, projekcje filmów, promocje wydawnictw (płyt, książek) itp.
  • Pytamy uczniów, jakie są – ich zdaniem – zalety festiwalu muzycznego, po co organizuje się takie imprezy, co one dają uczestnikom? Dyskusja.

3. Festiwale muzyki klasycznej w Polsce

  • Dzielimy klasę na kilkuosobowe grupy. Każdej wręczamy plik materiałów (wydruków) z wybranego festiwalu muzyki klasycznej w Polsce (w zestawie festiwali obowiązkowo powinien się znaleźć jakiś festiwal odbywający się w Państwa okolicy).
  • Każda grupa ma za zadanie przygotować krótką prezentację „swojego” festiwalu. Zwracamy uwagę, by w prezentacji znalazły się następujące informacje:

- nazwa festiwalu

- miejsce i czas, w którym się odbywa

- jakiego rodzaju muzyki dotyczy, jaka jest koncepcja programowa

- czy towarzyszy mu konkurs?

- jak wygląda typowy dzień festiwalowy? (np. rano warsztaty, po południu koncert, wieczorem koncert)

- w jakich miejscach odbywają się koncerty (np. filharmonia, kościół, stara fabryka itp.)

- kto jest głównym sponsorem

- opłaty za wstęp: ceny biletów, karnetów, czy na jakieś koncerty jest wstęp wolny, czy są zniżki.

  • Podczas gdy uczniowie przeglądają materiały, rysujemy na tablicy tabelę – 3 kolumny: nazwa, miejsce, rodzaj muzyki.
  • Po przygotowaniu materiałów, każda grupa dokonuje prezentacji „swojego” festiwalu, każdorazowo odpowiednie dane wpisujemy do tabeli na tablicy.
  • Pytamy uczniów, czy – po tej prezentacji – ktoś miałby ochotę wybrać się na któryś z festiwali, jeśli tak – dlaczego?
  • Pytamy klasę, czy teraz przypomnieli sobie, o jakich festiwalach była mowa w filmie. Jeśli wciąż nie kojarzą, wyjaśniamy: Sacrum Profanum to festiwal, na którym został wykonany utwór Aleksandry Gryki, jednej z trojga młodych kompozytorów, których utwory mają zostać wykonane podczas innego festiwalu – Warszawskiej Jesieni. O pieniądze na festiwalowe zamówienia kompozytorskie dla tych młodych twórców zabiegają właśnie bohaterowie filmu. Czy łatwo jest znaleźć sponsorów?

4. Zupełnie nowe festiwale

  • Drugie zadanie będzie – podobnie jak pierwsze – związane z pracą w kilkuosobowych grupach, dla wygody można utrzymać podział z poprzedniego zadania.
  • Każdej grupie rozdajemy czyste kartki oraz kredki lub/i kolorowe flamastry.
  • Każda grupa ma za zadanie wymyśleć koncepcję zupełnie nowego festiwalu muzyki klasycznej, który ma się odbywać w naszej miejscowości. Od razu wyjaśniamy, że żadna z grup nie musi w swych planach uwzględniać akcji szukania sponsora w pociągu, na bankiecie czy na polu golfowym. Każda grupa dostaje do dyspozycji Czarodziejskiego Sponsora, który spełni każde finansowe życzenie Organizatorów, jednak pod warunkiem, że zaproponują coś oryginalnego (może nawet szalonego czy ekstrawaganckiego), pomysł na festiwal, jakiego jeszcze nie było.
  • Ustalamy zasady:

- ma to być festiwal muzyki klasycznej: może dotyczyć dowolnego jej aspektu, np. (tak jak w prezentowanych przykładach) jakiegoś okresu (lub okresów) w historii muzyki, kompozytora/grupy kompozytorów, aparatu wykonawczego (np. festiwal muzyki fortepianowej, elektronicznej itd.), wybranego regionu, szczególnego tematu (np. pieśń o morzu), nie trzeba jednak trzymać się tych kategorii, można wymyśleć coś zupełnie innego

- podczas prezentacji nowego festiwalu należy podać następujące dane:

  • nazwa festiwalu
  • jakiej muzyki dotyczy festiwal, jaka jest koncepcja programowa
  • ile dni trwa, kiedy się odbywa (w jakim miesiącu)
  • gdzie odbywają się koncerty
  • czy są imprezy towarzyszące
  • jak wygląda typowy dzień festiwalowy (ile koncertów, jakich)

- w każdej grupie wybrana osoba pełnić będzie funkcję grafika, który po opracowaniu wstępnej koncepcji programowej ma za zadanie narysować:

  • projekt okładki książki programowej festiwalu (w razie potrzeby wyjaśniamy, co to jest)
  • logo festiwalu.
  • Grupy pracują nad prezentacjami, następnie przestawiają je.
  • Zadanie domowe: na następną lekcję każda grupa przygotuje swą prezentację w formie plakatu. Z plakatów urządzimy wystawę pt. Szalony festiwal muzyczny w [nazwa naszej miejscowości].

 

 Anna Pęcherzewska-Hadrych


Załączniki:

1) Prezentacja - do pobrania tutaj

drukuj pdf

zobacz również:

Zapętlenie +dodaj do schowka
Nauka
Scenariusze lekcji
Twórczość Andrzeja Panufnika +dodaj do schowka
Nauka
Scenariusze lekcji

Scenariusz lekcji dla szkół ponadgimnazjalnych