poziom:
szkoła podstawowa
czas trwania:
45 min
Temat lekcji: K jak kujawiak, K jak kompozytor
Scenariusz lekcji dla szkół podstawowych
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele ogólne:
- rozwijanie muzykalności, wrażliwości muzycznej;
- rozwijanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych;
Cele operacyjne:
- zapoznanie uczniów z polskimi tańcami narodowymi (kujawiakiem);
Cele wychowawcze:
- rozwijanie wrażliwości uczniów na muzykę.
Treści z podstawy programowej:
Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Uczeń:
- stosuje podstawowe pojęcia muzyczne (melodia, akompaniament, rytm, dźwięk, akord, gama, tempo);
- wykorzystuje w śpiewie oraz w grze na instrumentach znajomość pojęć i terminów muzycznych określających podstawowe elementy muzyki (melodię, rytm, harmonię, agogikę, dynamikę, artykulację);
- odczytuje i zapisuje elementy notacji muzycznej (nazwy siedmiu dźwięków gamy oraz ich położenie na pięciolinii, klucz wiolinowy, znaki graficzne pięciu wartości rytmicznych nut i pauz, podstawowe oznaczenia metryczne, agogiczne, dynamiczne i artykulacyjne);
- określa charakterystyczne cechy polskich tańców narodowych (kujawiaka);
Tworzenie wypowiedzi. Uczeń:
- śpiewa ze słuchu (powtarza wzór lub powtarza i wykonuje z pamięci) lub z wykorzystaniem nut (w zespole, solo, a cappella, z towarzyszeniem instrumentu) piosenki z repertuaru dziecięcego i popularnego;
- tworzy proste struktury rytmiczne, sygnały dźwiękowe, swobodne akompaniamenty, prosty dwugłos (burdon, nagłos), ilustracje dźwiękowe do scen sytuacyjnych, tekstów literackich i obrazów (samodzielnie i pod kierunkiem nauczyciela);
Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń:
- rozpoznaje charakterystyczne cechy polskich tańców narodowych;
- świadomie odbiera muzykę – słucha (słuchanie analityczne, ukierunkowane przez nauczyciela na wybrane cechy utworu);
- charakteryzuje wybrane utwory muzyczne wysłuchane i omówione na zajęciach oraz inne, określając cechy muzyki, które decydują o charakterze utworu;
- interpretuje (gra i śpiewa) utwory zgodnie ze wskazówkami wykonawczymi umieszczonymi w nutach oraz własnym odczuwaniem muzyki.
Materiały:
- laptop z podłączonymi głośnikami i dostępem do Internetu;
- rzutnik multimedialny;
- prezentacja na temat kujawiaka;
- program MuseScore;
- zapis nutowy pieśni Czerwone jabłuszko w formacie musescore;
Metody nauczania:
- pogadanka
- pokaz
- ćwiczenia
Formy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
Przebieg lekcji:
- Faza wstępna
- Powitanie
- Sprawdzenie obecności
- Podanie tematu lekcji
- Faza realizacyjna
- Przypomnienie wiadomości na temat polskich tańców narodowych: polonez, krakowiak, mazur, oberek, kujawiak.
- Omówienie cech charakterystycznych kujawiaka – prezentacja
- dawna nazwa – śpiący, kolebany;
- charakter spokojny;
- metrum
- pochodzenie: Kujawy;
- tryb molowy;
- Prezentacja fragmentu utworu Czerwone jabłuszko – próba zaśpiewania a capella.
- Nauczyciel pyta, czy można ten fragment muzyczny jakoś wzbogacić, podpowiada, że można dołożyć akompaniament. Akompaniament to termin, który ma dwa znaczenia: tło muzyczne towarzyszące głównej melodii i towarzyszenie na instrumencie soliście lub zespołowi. Tworzenie akompaniamentu to również komponowanie a kompozytor to inaczej osoba, która tworzy muzykę. Prowadzący pyta, czy uczniowie znają jakichś kompozytorów, następnie prezentuje kilka slajdów ze zdjęciami i nazwiskami kompozytorów różnych epok (Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar)
- Nauczyciel prezentuje uczniom partyturę w programie MuseScore. Zapoznaje ich ze sposobem zapisu nut. Razem z uczniami dokonuje wyboru instrumentu, który będzie realizował akompaniament (menu: Utwórz → Instrumenty – wybieramy grupę instrumentów).
- Po wybraniu grupy instrumentów, decydujemy razem z uczniami, który instrument wybrać.
- Wybieramy instrument np. flet, klikamy przycisk dodaj i zatwierdzamy przyciskiem ok. Operację można powtórzyć kilka razy, w zależności od tego, ile instrumentów chcemy dodać.
- Następnie przystępujemy do wpisywania nut. Wciskamy literę N i wybieramy wartość rytmiczną nuty. Uczniowie podają wysokości dźwięków, które jako akompaniament nauczyciel powinien wpisać, a nauczyciel dokonując oceny i korekty pomysłów wpisuje nuty w kolejne osiem taktów.
- Po zakończeniu pracy odsłuchujemy powstały utwór. Uczniowie razem z nauczycielem wykonują partię wokalną razem z akompaniamentem programu MuseScore.
- Faza podsumowująca
- Powtórzenie wiadomości o kujawiaku.
- Zadanie uczniom napisania w domu własnej partytury w programie musescore. W tym celu podajemy uczniom link do strony, z której mogą pobrać program: http://musescore.org/pl
- Możemy ogłosić konkurs dla chętnych na najciekawsze opracowanie akompaniamentu do Czerwonego jabłuszka (partyturę utworu uczniowie mogą zgrać od nauczyciela lub pobrać z portalu www.muzykotekaszkolna.pl).
Katarzyna Broj
Zobacz dodatkowe informacje o kujawiaku