Temat lekcji: Mazur, czyli zagrajcie siarczyście!
Scenariusz lekcji dla szkół podstawowych
Czas trwania lekcji: 45 minut
Cele ogólne:
- rozwijanie muzykalności, wrażliwości muzycznej;
- rozwijanie zainteresowań i zamiłowań muzycznych;
Cele operacyjne:
- zapoznanie uczniów z polskimi tańcami narodowymi (mazurem);
- rozwijanie wyobraźni muzycznej;
Cele wychowawcze:
- rozwijanie wrażliwości uczniów na muzykę.
Treści z podstawy programowej:
Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Uczeń:
- stosuje podstawowe pojęcia muzyczne (melodia, akompaniament, rytm, dźwięk, akord, gama, tempo);
- wykorzystuje w śpiewie oraz w grze na instrumentach znajomość pojęć i terminów muzycznych określających podstawowe elementy muzyki (melodię, rytm, harmonię, agogikę, dynamikę, artykulację);
- odczytuje i zapisuje elementy notacji muzycznej (nazwy siedmiu dźwięków gamy oraz ich położenie na pięciolinii, klucz wiolinowy, znaki graficzne pięciu wartości rytmicznych nut i pauz, podstawowe oznaczenia metryczne, agogiczne, dynamiczne i artykulacyjne);
- określa charakterystyczne cechy polskich tańców narodowych (mazura);
- korzysta z multimedialnych źródeł muzyki i informacji o muzyce;
Tworzenie wypowiedzi. Uczeń:
- śpiewa ze słuchu (powtarza wzór lub powtarza i wykonuje z pamięci) lub z wykorzystaniem nut (w zespole, solo, a cappella, z towarzyszeniem instrumentu) piosenki z repertuaru dziecięcego i popularnego;
- tworzy proste struktury rytmiczne, sygnały dźwiękowe, swobodne akompaniamenty, prosty dwugłos (burdon, nagłos), ilustracje dźwiękowe do scen sytuacyjnych, tekstów literackich i obrazów (samodzielnie i pod kierunkiem nauczyciela);
Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń:
- rozpoznaje charakterystyczne cechy polskich tańców narodowych;
- świadomie odbiera muzykę – słucha (słuchanie analityczne, ukierunkowane przez nauczyciela na wybrane cechy utworu);
- charakteryzuje wybrane utwory muzyczne wysłuchane i omówione na zajęciach oraz inne, określając cechy muzyki, które decydują o charakterze utworu;
- interpretuje (gra i śpiewa) utwory zgodnie ze wskazówkami wykonawczymi umieszczonymi w nutach oraz własnym odczuwaniem muzyki.
Materiały:
- laptop z podłączonymi głośnikami i dostępem do Internetu;
- rzutnik multimedialny;
- prezentacja na temat mazura;
- zapis nutowy fragmentu Mazura z opery Halka Stanisława Moniuszki
- nagranie fragmentu Mazura z opery Halka Stanisława Moniuszki
Metody nauczania:
- pogadanka
- pokaz
- ćwiczenia
Formy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
Przebieg lekcji:
- Faza wstępna
- Powitanie
- Sprawdzenie obecności
- Podanie tematu lekcji
- Faza realizacyjna
- Przypomnienie wiadomości na temat polskich tańców narodowych: polonez, krakowiak, mazur, oberek, kujawiak.
- Omówienie cech charakterystycznych mazura – prezentacja
- dawna nazwa „goniony, szumny”
- charakter: żywiołowy
- pochodzenie: Mazowsze
- metrum
- układ rytmiczny:
- Wskazanie uczniom charakterystycznych akcentów na słabej części taktu (na 2 i na 3):
- Nauczyciel wyjaśnia, że akcent to wyraźniejsze, silniejsze podkreślenie jakiegoś dźwięku lub współbrzmienia. Zapis akcentu polega na umieszczeniu nad nutą znaku graficznego: ? .
- Uczniowie otrzymują zapis melodii początku „Mazura” z Halki Stanisława Moniuszki i korzystając z wyświetlonego, kompletnego zapisu umieszczają akcenty we właściwych miejscach ( takt 1, 5, 7 – akcent na raz, takt 9, 10, 11, 12 – akcent na trzy i takt 13 – akcent na dwa). Nauczyciel tłumaczy uczniom, że w mazurze akcent jest zmienny – raz pojawia się na początku taktu, raz na dwa, raz na trzy.
- Nauczyciel prezentuje fragment nagrania „Mazura” Stanisława Moniuszki i pyta uczniów czy wykonanie uwzględnia zamieszczone w nutach akcenty. Następnie prosi, aby śledzili w swoich nutach zapis mazura wskazując poszczególne nuty ołówkiem. Dla ułatwienia podaje tempo (raz, dwa, trzy), można również liczyć na głos w trakcie nagrania. Zatrzymuje nagranie w dowolnym miejscu (np. w takcie 5) i sprawdza czy uczniowie są we właściwym takcie. Ćwiczenie można powtórzyć dowolną ilość razy i nagrodzić ucznia, który ani razu się „nie zgubił”. Nagranie uruchamiamy i zatrzymujemy za pomocą kliknięcia myszką, za każdym razem zaczyna się od początku.
- Po utrwaleniu nagrania nauczyciel prosi żeby uczniowie razem z orkiestrą realizowali akcenty za pomocą dowolnego instrumentu perkusyjnego, albo klaśnięciem, stuknięciem ołówkiem w blat ławki itp.
- Na zakończenie omawiania mazura nauczyciel prezentuje fragment opery Halka Stanisława Moniuszki – Mazur ze strony youtube.
- Nauczyciel podaje uczniom informacje na temat opery. Jest to utwór muzyczno – teatralny. Tekst opery to libretto. Opera składa się z aktów, a akty ze scen.
W operze występują:
- partie śpiewane
- partie grane przez orkiestrę
- partie tańczone
Twórcą polskiej opery narodowej był Stanisław Moniuszko, który skomponował Halkę, Straszny Dwór i Hrabinę.
- Faza podsumowująca
- Powtórzenie wiadomości o mazurze.
- Nauczyciel zapowiada, że na następnej lekcji uczniowie poznają ostatni taniec narodowy – oberek oraz taniec stylizowany – mazurek.
- Jako zadanie domowe można poprosić uczniów o podpisanie nut w Mazurze.
Katarzyna Broj
Zobacz dodatkowe informacje o mazurze i mazurku