< powrót

Łączenie kropek (I)

autor: Piotr Tkacz
temat: muzyka współczesna, muzyka rozrywkowa

Piotr Tkacz o współczesnej muzyce eksperymentalnej – początek nowego cyklu

Ilustracja: okładka płyty Talking Heads „Remain in Light” (1980)

Obecnie coraz więcej i coraz szybciej dzieje się w muzyce. Wychodzi zbyt wiele płyt, by można było słuchać ich na bieżąco, gatunki ewoluują zbyt szybko, by można je było jednoznacznie nazwać i sklasyfikować. Albo przynajmniej takie odnosimy wrażenie ze względu na ułatwiony dostęp do informacji i ich ilość.

Oczywiście potrzeba nadążania za rozwijającą się muzyką nie jest niczym złym. Jednak w takim gonieniu za nowością można zgubić zdolność szerszego oglądu, postrzegania rzeczy w kontekście, jako elementów dłuższych ciągów zdarzeń.

Zwłaszcza, jak wydaje mi się, może to dotyczyć, powiedzmy, „historii najnowszej” muzyki. Tego, co wydarzyło się całkiem niedawno, na tyle, że nie zostało nam podane w formie skanonizowanej, utrwalonej przez lata. Począwszy od następnego wpisu, blog ten będzie służył przypominaniu o płytach zapomnianych, przeoczonych, nieobecnych, jak również przysłuchiwaniu się płytom całkiem znanym z nowej perspektywy. Nie chodzi o układanie nowego kanonu. Nie mam zamiaru narzucać wielkich narracji, raczej podsuwać małe opowieści, które komuś mogą otworzyć uszy.

Nie do końca przemawia do mnie idea łączenia muzycznych światów na siłę, z całym szacunkiem dla takich utworów, jak ten:

 

Dlatego pisać będę o osobnych płytach, często zupełnie różnych. Czasami na poważnie, czasami zupełnie nie na serio. Skojarzenia nasuną się same.

Każdy wpis będzie podzielony na trzy części: pierwsza będzie przedstawiać jeden album, druga będzie spojrzeniem wstecz - na poprzednie dokonania wykonawcy, dzieje jego wydawcy albo jego stosunek do obowiązującej stylistyki, trzecia część, analogicznie, będzie dotyczyła czasów po wydaniu albumu, jego wpływu, reakcji jakie wywołał.

Piotr Tkacz

drukuj pdf

zobacz również:

Łączenie kropek (II) +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Oczywiście potrzeba nadążania za rozwijającą się muzyką nie jest niczym złym

Łączenie kropek (III) +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Czym tak naprawdę jest yass?

Łączenie kropek (IV) +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Znów o Scotcie Walkerze, tym razem z perspektywy Piotra Tkacza. Która jest nieco inna