autor: Monika Pasiecznik
temat: muzyka współczesna

Monika Pasiecznik o dziwnym flecie, instrumencie który wygląda jakby ktoś go wyjął z obrazów Picassa

Czy słyszeliście kiedyś o flecie Paetzholda? Było kilka okazji – w 2011 roku na wrocławskim festiwalu „Musica Electronica Nova”, a w 2012 roku na „Warszawskiej Jesieni” występowała Anna Petrini, wirtuozka tego instrumentu. To charakterystyczna, „topornie” modernistyczna drewniana skrzynia, skonstruowana w latach 70. XX wieku przez Joachima Paetzholda na wzór fletu prostego, z donośnie brzmiącym rejestrem dolnym i skalą dwóch oktaw. Równie wyraziste jak obrazy Picassa.
PRIME RECORDER ENSEMBLE

 Instrument jest spotykany jest tylko na koncertach muzyki współczesnej – nie ma innego repertuaru na flet Paetzholda. Utwory na ten instrument skomponowali m. in. Fausto Romitelli, Oscar Bianchi, Stefano Gervasoni i Liza Lim. 

Z inicjatywy Anny Petrini, szwedzkiej flecistki, która skutecznie popularyzuje ten instrument i stara się poszerzać możliwy repertuar, na flet Paetzholda muzykę skomponowali również Dominik Karski, Simon Steen-Andersen i Malin Bang. Efekty ich pracy można posłuchać na płycie Anny Petrini, która ukazała się w 2012 roku. 


Monika Pasiecznik

Ilustracja: PRIME RECORDER ENSEMBLE, lab30.com ; okładka płyty Anny Petrini

drukuj pdf

zobacz również:

Uchosonda (IV) +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Tym razem z wykrzyknikiem: wyślij ucho w celach orientacyjnych! Monika Pasiecznik podpowiada, jak i co ma do tego Einstein na plaży

Uchosonda (VI) +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Tranzytem przez Belgię wraz z Moniką Pasiecznik