gatunek: instrumentalne, tańce

Utwór sceniczny z kostiumami i scenografią, w którym za pomocą tańca i muzyki często opowiedziana jest jakaś fabuła

Jednym z najsłynniejszych baletów jest Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego do libretta napisanego na podstawie opowiadania Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna.

źródłosłów: z włoskiego ballo – taniec

Muzyka, która powstaje na podstawie baletowego libretta i planu ruchów tanecznych, jest swoistym programem baletu, a także emocjonalnym i rytmicznym podłożem choreografii. Rozwój baletu to nieustanne doskonalenie techniki tanecznej i roli muzyki w akcji. Na przykład w XVI wieku balet francuski był raczej zbiorem odrębnych ludowych i nadwornych tańców. Dopiero w XIX wieku muzyka baletowa przestała być wyłącznie akompaniamentem tańca i zaczęła odzwierciedlać jedność spektaklu baletowego. Za reformatora muzyki baletowej uważa się rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Jego balety (np. Dziadek do orzechów i Jezioro łabędzie) nabierają cech symfonii, a przy pomocy motywów przewodnich muzyka odzwierciedla konflikty dramaturgiczne i psychologię głównych bohaterów.

Balet dworski Cracovia Danza | Taniec_PL
drukuj pdf

zobacz również:

Laendler +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Prototyp walca, austriacki taniec ludowy, w niezbyt szybkim tempie na 3/4

Scherzo +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Scherzo ma metrum 3/4, żywe tempo, a w cyklu sonatowym zastępuje menueta

Opera +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Utwór sceniczny będący połączeniem tekstu (zwanego librettem) i muzyki, wykonywany przez śpiewaków - solistów, chóry, orkiestrę, zwykle w teatralnej oprawie, z wykorzystaniem scenografii, kostiumów, gry aktorskiej, czasem tańca

Opera seria +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Opera seria to obok opery komicznej (opera buffa) jeden z dwóch podstawowych gatunków opery