gatunek: instrumentalne

Utwór muzyczny przeznaczony na instrument solowy lub instrument solowy z akompaniamentem składający się z trzech lub czterech części

Źródłosłów: z włoskiego sonare - brzmieć.

Ten gatunek jest trwale obecny w muzyce od XVII w., natomiast typ sonaty klasycznej z jej specyficzną formą wykształcił się w połowie XVIII wieku. Taka sonata miała czteroczęściową budowę, w której różnorodność treści wymagała zróżnicowania poszczególnych części pod względem tempa. Pierwsza część to forma sonatowa utrzymana najczęściej w tempie allegro. Następna część była powolna (np. adagio) i skomponowana w formie dwu lub trzyczęściowej, sonatowej lub ronda. Trzecia część miała charakter taneczny (menuet, później zastępowany często przez scherzo). Ostatnia część znów była szybka, w formie sonatowej lub ronda.

Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

 

drukuj pdf

zobacz również:

Scherzo +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Scherzo ma metrum 3/4, żywe tempo, a w cyklu sonatowym zastępuje menueta

Fantazja +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Utwór muzyczny skomponowany swobodnie, bez zastosowania ścisłej formy

Etiuda +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Utwór muzyczny pomyślany jako pomoc w ćwiczeniu gry na instrumencie, o różnym poziomie trudności

Ekspozycja +dodaj do schowka
Wiedza
Gatunki

Początkowa sekcja fugi lub formy sonatowej, w której przedstawiane są główne tematy