rodzaj instrumentu: strunowe smyczkowe

Altówka jest bardzo podobna do skrzypiec, tylko nieco od nich większa. W rodzinie instrumentów smyczkowych pełni funkcję głosu „altowego”.

Zbudowana jest z podłużnego pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie stylizowanej litery f oraz gryfu z bezprogową podstrunnicą, zakończonego główką w charakterystycznym kształcie ślimaka. Struny, podparte na podstawku, napinane są za pomocą kołków. Altówka, podobnie jak skrzypce, posiada cztery struny strojone w kwintach. Odpowiadają one dźwiękom c, g, d1, a1.

 

Brzmienie altówki jest łagodniejsze i mniej błyskotliwe od brzmienia skrzypiec. Jak pozostałe instrumenty z rodziny smyczkowych rozwijana była w XVI i XVII wieku. Jako instrument solowy była jednak przez kompozytorów nieco lekceważona. Przed 1750 rokiem nie pisano w zasadzie utworów solowych na altówkę. Jednym z pierwszych kompozytorów, który potraktował altówkę bardziej poważnie był Wolfgang Amadeusz Mozart, który napisał nawet utwór koncertowy na skrzypce i altówkę.

 

O altówce opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

  • ciekawostkaNiektórzy kompozytorzy, jak Jan Sebastian Bach, Józef Haydn i Wolfgang Amadeusz Mozart, uwielbiali grać na altówce w zespołach smyczkowych – realizowali wtedy interesujące, choć słabo słyszalne partie wewnętrzne.
  • Współcześnie dzieła na altówkę pisze znacznie więcej kompozytorów. Powstają one najczęściej na zamówienie wybitnych wirtuozów tego instrumentu, jak Jurij Bashmet i Pinchas Zukerman.
drukuj pdf

zobacz również:

Mandolina +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest to mały instrument strunowy z rodziny lutni

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Viola da gamba +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten podobny do wiolonczeli instrument smyczkowy pojawił się w Europie w późnym XV wieku, a w okresie renesansu i baroku zyskał wielką popularność

Lira korbowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.