rodzaj instrumentu: perkusyjne membranofony

Wraz z werblem tworzy podstawę rytmu i jest największym bębnem w zespole perkusyjnym.

To instrument zbudowany z walcowatego korpusu o około metrowej średnicy, na który z obu stron naciągnięta jest membrana, napięta za pomocą śrub. Korpus instrumentu wykonuje się z laminowanego drewna lub metalu, a główki drewnianych pałek, za pomocą których dźwięk jest wydobywany, obciągnięte są filcem lub owczą skórą. Można uderzać pałeczkami po obu stronach instrumentu.

 

W orkiestrze używany jest do akcentowania pewnych momentów muzyki i często łączony z uderzeniem talerzy. Takie zastosowania wielkiego bębna charakterystyczne są np. dla Symfonii fantastycznej Hektora Berlioza, dzieł symfonicznych Gustawa Mahlera i Święta wiosny Igora Strawińskiego.

 

O instrumentach perkusyjnych opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

ciekawostkaBęben wielki nazywany też bębnem basowym, taktownikiem lub centralą, jest też największym bębnem w zestawie perkusyjnym używanym w muzyce popularnej. Ma niskie brzmienie i razem z werblem służy do utrzymywania rytmu muzyki.

 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Perkusja (zestaw) +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Nie jest pewne, kto pierwszy wpadł na pomysł aby na wielkim bębnie grać nogą. Pewne jest natomiast, że był to początek zestawu perkusyjnego, który stał się fundamentem muzyki popularnej.

Gitara basowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Powstanie gitary basowej to efekt tego samego procesu, który zaowocował skonstruowaniem gitary elektrycznej. Kontrabasy, wykorzystywane w orkiestrach rozrywkowych, były zbyt ciche by ich dźwięk mógł przebić się przez tutti pozostałych instrumentów. Dlatego też zaczęto je nagłaśniać z pomocą mikrofonu, a z czasem, na wzór gitary elektryczno-akustycznej skonstruowano kontrabas elektryczny (ang. electric upright bass, electric bass). Problem głośności został rozwiązany, ale rozwój gitar elektrycznych uświadomił jeszcze jedną niedogodność kontrabasu, nawet elektrycznego: nieporęczny rozmiar i duży ciężar.

Harfa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, znana była już w starożytnym Egipcie, Sumerze i Babilonii.