rodzaj instrumentu: perkusyjne melodyczne

Nazywane są dzwonkami orkiestrowymi, ale ich pełna nazwa to z niemieckiego Glockenspiel, co oznacza „grę dzwonów”.

Instrument ten przypomina mały ksylofon, ale zrobiony jest nie z drewna, lecz ze stalowych sztabek. Gra się na nim za pomocą drewnianych lub plastikowych młoteczków, które dają dźwięki wysokie i o jasnej barwie. Sztabki ułożone są na kształt klawiatury fortepianu, w dwóch rzędach, a każda z nich nastrojona jest w odległości półtonu od kolejnej. Dzwonki wykorzystywane są niemal we wszystkich rodzajach muzyki, od hip hopu do jazzu.

 

O instrumentach perkusyjnych opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

  • ciekawostkaDźwięk dzwonków jest tak wysoki, że nie starcza dla jego zapisania miejsca na pięciolinii. Notuje się zwykle partię dzwonów umownie – dwie oktawy niżej od ich realnego brzmienia.
  • Pierwszym kompozytorem, który użył dzwonków w orkiestrze był Georg Friedrich Haendel (oratorium Saul z 1739 r,), ale najsłynniejszym utworem z użyciem dzwonków jest Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którym na czarodziejskich dzwonkach gra Papageno.
  • Popularne w szkole „cymbałki” to nic innego niż małe, uproszczone konstrukcyjnie dzwonki. Ale ich zwyczajowa nazwa jest błędna – cymbały to całkiem inny instrument, na którym gra się uderzając pałeczkami w struny, nie w sztabki!
drukuj pdf

zobacz również:

Perkusja (zestaw) +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Nie jest pewne, kto pierwszy wpadł na pomysł aby na wielkim bębnie grać nogą. Pewne jest natomiast, że był to początek zestawu perkusyjnego, który stał się fundamentem muzyki popularnej.

Gitara basowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Powstanie gitary basowej to efekt tego samego procesu, który zaowocował skonstruowaniem gitary elektrycznej. Kontrabasy, wykorzystywane w orkiestrach rozrywkowych, były zbyt ciche by ich dźwięk mógł przebić się przez tutti pozostałych instrumentów. Dlatego też zaczęto je nagłaśniać z pomocą mikrofonu, a z czasem, na wzór gitary elektryczno-akustycznej skonstruowano kontrabas elektryczny (ang. electric upright bass, electric bass). Problem głośności został rozwiązany, ale rozwój gitar elektrycznych uświadomił jeszcze jedną niedogodność kontrabasu, nawet elektrycznego: nieporęczny rozmiar i duży ciężar.

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.