rodzaj instrumentu: perkusyjne melodyczne

Dzwony rurowe zbudowano na przełomie XIX i XX wieku, chcąc wymyślić zastępnik dla dzwonów kościelnych.

Jest to instrument zbudowany z 18–20 lekkich rur miedzianych. Rury zawieszone są na ramie w dwóch rzędach, w układzie klawiatury fortepianu. Różne długości rur odpowiadają dźwiękom skali chromatycznej w obrębie ok. 1,5 oktawy. Dzwony posiadają tłumiki, które uruchamia się za pomocą pedału. Gra się na tym instrumencie specjalnym drewnianym młotkiem, a jego brzmienie bardzo przypomina dźwięk prawdziwego dzwonu.

Pierwsze dzwony rurowe zbudowano na przełomie XIX i XX wieku, jako zastępnik dla dzwonów kościelnych. W orkiestrze pojawiły się po raz pierwszy w 1886 roku podczas wykonania Golden Legend Artura Sullivana w Coventry w Anglii.

ciekawostkaDzwony rurowe zostały spopularyzowane dzięki albumowi Mike’a Oldfielda p.t. Tubular Bells wydanemu w 1973 roku.

 

 

 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.

Akordeon +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Historia akordeonu zaczyna się w XIX wieku, choć jego dalekich przodków można znajdować już w czasach starożytnych (należy do nich np. antyczny chiński sheng).

Pianino +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Pianino zdobyło ogromną popularność w drugiej połowie XIX wieku, wypierając z mieszczańskich domów znacznie droższy i większy fortepian.