< powrót

Flet podłużny

rodzaj instrumentu: dęte drewniane

Flet podłużny był bardzo popularny w XVI  i XVII wieku, natomiast w wieku XVIII zaczął być stopniowo wypierany przez flet poprzeczny.

Flet podłużny

Flet podłużny (zwany też blokowym) jest rurką z bocznymi otworami, które mogą być zakrywane bezpośrednio opuszkami palców lub klapkami. W czasie gry trzyma się go pionowo (z góry do dołu). Dźwięk powstaje, gdy strumień powietrza kierowany jest na ostrą krawędź, gdzie tworzy zawirowania. Część wpadająca do wnętrza instrumentu pobudza do rezonansu zamknięty w kanale słup powietrza.

Popularny od XVI wieku, w wieku XVIII zaczął być stopniowo wypierany przez flet poprzeczny. Obecnie flet prosty jest instrumentem stosowanym przez zespoły grające muzykę dawną, w szkołach lub przez muzyków amatorów.


Jednym z najbardziej popularnych instrumentów japońskich jest pionowy flet bambusowy z pięcioma otworami nazywany shakuhachi. Na Filipinach, gdzie bambus jest powszechny, robi się wiele różnych fletów, w tym flety nosowe.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Viola da gamba +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten podobny do wiolonczeli instrument smyczkowy pojawił się w Europie w późnym XV wieku, a w okresie renesansu i baroku zyskał wielką popularność

Lira korbowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.

 

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.