rodzaj instrumentu: perkusyjne niemelodyczne

To metalowy dysk, zawieszony na specjalnym stojaku. Gongi wykonane są zwykle z brązu, a niektóre mają dodatek niklu.

Uderzając w środek gongu dużą miękką pałką otrzymuje się naprawdę niezwykłe brzmienie. Po jego wydobyciu dźwięk narasta z czasem, zamiast zanikać. Gong sam z siebie tworzy więc dodatkową energię, niezwykle silnie rezonuje i dlatego zawsze jego użycie dodaje muzyce dramatyzmu. 

 

Ze względu na rozmiar, masę i modyfikacje kształtu wyróżnić można wiele rodzajów gongów. Te najstarsze powstały kilka tysięcy lat temu, na terenie Mezopotamii. W starożytnych cywilizacjach gong był najważniejszym instrumentem „magicznym”, powszechnie używanym do wielu rytuałów oraz do leczenia. W Chinach gongi używane były do anonsowania i wysyłania sygnałów. W Europie pojawiły się w XVIII wieku.

 

ciekawostka

  • Niektórzy kompozytorzy XX wieku wykorzystywali specjalny sposób artykulacji, polegający na przeciąganiu smyczkiem wzdłuż brzegów instrumentu.
  • W medycynie Wschodu wykorzystuje się terapeutyczne właściwości brzmienia gongu.
 
 
 
drukuj pdf

zobacz również:

Mandolina +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest to mały instrument strunowy z rodziny lutni

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Perkusja (zestaw) +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Nie jest pewne, kto pierwszy wpadł na pomysł aby na wielkim bębnie grać nogą. Pewne jest natomiast, że był to początek zestawu perkusyjnego, który stał się fundamentem muzyki popularnej.