rodzaj instrumentu: perkusyjne membranofony

Kotły są najważniejszym elementem w rodzinie orkiestrowych instrumentów perkusyjnych. Pozwalają trzymać rytm, wspierają melodię i harmonię.

To instrument łatwy do rozpoznania, gdyż wygląda jak duże, błyszczące naczynie albo właśnie kociołek. Nazwy instrumentu używa się zwykle w liczbie mnogiej, gdyż kotły w orkiestrze występują najczęściej parami, a czasem jest ich nawet 3 lub 4. Korpus instrumentu zwykle robi się z miedzi lub mosiądzu. Na nim rozpięta jest membrana - błona zrobiona ze skóry bydlęcej lub z plastiku. Kotły są instrumentem strojonym, co oznacza, że mogą grać dźwięki o określonej wysokości. Tę wysokość można jeszcze dodatkowo zmieniać poprzez zmianę napięcia membrany, używając do tego celu specjalnego pedału. W ten sposób na jednym kotle można zagrać spory zakres różnych dźwięków. Robi się to uderzając w membranę filcowymi lub drewnianymi pałeczkami.

 

Kotły są najważniejszym elementem w rodzinie orkiestrowych instrumentów perkusyjnych. Pozwalają trzymać rytm, wspierają melodię i harmonię. To tak stary instrument, że niemożliwe jest dziś ustalenie, w którym kraju powstały. Istnieją greckie i egipskie malowidła sprzed tysięcy lat, które pokazują grę na kotłach. W Europie kotły rozpowszechniły się w średniowieczu. Początkowo, obok trąbek,  były podstawowym instrumentem w muzyce wojskowej. Do orkiestry operowej i kościelnej kotły weszły w połowie XVII wieku.

 

O kotłach opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

  • ciekawostkaIstnieją utwory, w których kotlista nie gra za pomocą pałeczek, lecz na przykład palcami lub rękami, może też uderzać nie w membranę instrumentu, ale w jego korpus. Powstaje wtedy unikatowy dźwięk, którego nie można wydobywać zbyt głośno, by miękki metal się nie wygiął.
  • W Requiem XIX-wiecznego kompozytora Hektora Berlioza użytych jest aż 16 kotłów.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Mandolina +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest to mały instrument strunowy z rodziny lutni

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Perkusja (zestaw) +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Nie jest pewne, kto pierwszy wpadł na pomysł aby na wielkim bębnie grać nogą. Pewne jest natomiast, że był to początek zestawu perkusyjnego, który stał się fundamentem muzyki popularnej.

Lira korbowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.