rodzaj instrumentu: perkusyjne melodyczne

Ksylofon do orkiestry trafił po raz pierwszy w XIX wieku, wcześniej był używany przede wszystkim jako instrument ludowy

Jest instrumentem zbudowanym ze sztabek wykonanych z twardego drewna o różnej długości. Są one ułożone kolejno na metalowej ramie od najdłuższych do najkrótszych, albo też w dwóch rzędach, na kształt klawiatury fortepianu. Większość ksylofonów posiada jeszcze poniżej każdej sztabki specjalne rezonatory, które wzmacniają głośność dźwięku. Sztabki robi się zwykle z drewna różanego lub palisandrowego. Uderzanie ich za pomocą twardych młoteczków powoduje wydobycie bardzo krótkiego dźwięku o charakterystycznej, łatwej do rozpoznania barwie.

 

Ksylofon wywodzi się południowo-wschodniej Azji, gdzie powstał ok. XIV wieku, a potem rozpowszechnił się w Afryce i Europie. Był używany głównie jako instrument ludowy, a do orkiestry trafił po raz pierwszy w XIX wieku. Wkrótce zadomowił się w niej jako znakomity dodatek kolorystyczny do sekcji perkusyjnej, wykorzystywany przez wielu kompozytorów.

 

O instrumentach perkusyjnych opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

ciekawostkaNazwa ksylofon pochodzi z greki i oznacza „dźwięk drzewa”.

 

Pierwszy raz ksylofon w orkiestrze zastosował francuski kompozytor Camille Saint-Saëns w utworze Dance Macabre w roku 1874.

 

Z kompozytorów XX wieku szczególnie lubił go Dymitr Szostakowicz. Partie ksylofonowe wprowadził do niektórych ze swoich symfonii. Ksylofon odgrywa też ważną rolę w pierwszej części jego II Koncertu wiolonczelowego op. 126 z roku 1966.

   Odkryj brzmienie ksylofonu grając w grę Muzolot!

 

Obejrzyj film, w którym zobaczyć można między innymi ksylofon i bęben hamulcowy. 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Marimba +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest to instrument podobny do ksylofonu, posiada jednak szersze i cieńsze niż ksylofon drewniane sztabki oraz niższy rejestr gry

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.

Akordeon +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Historia akordeonu zaczyna się w XIX wieku, choć jego dalekich przodków można znajdować już w czasach starożytnych (należy do nich np. antyczny chiński sheng).

Harfa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, znana była już w starożytnym Egipcie, Sumerze i Babilonii.