rodzaj instrumentu: strunowe

Pianino zdobyło ogromną popularność w drugiej połowie XIX wieku, wypierając z mieszczańskich domów znacznie droższy i większy fortepian.

Odmianę fortepianu  nazywaną pianinem wynalazł John Isaac Hawkins w Filadelfii ok. 1800 roku, ale konstruktorami różnych modeli pianin byli także europejscy konstruktorzy z początku XIX wieku.

Odmianę fortepianu  nazywaną pianinem wynalazł John Isaac Hawkins w Filadelfii ok. 1800 roku, ale konstruktorami różnych modeli pianin byli także europejscy konstruktorzy z początku XIX wieku. Instrument ten, znacznie mniejszy i tańszy od fortepianu, zdobył popularność w II połowie XIX wieku, gdy masowo zaczął pojawiać się w mieszczańskich domach. We współczesnym pianinie pionowy układ strun zastąpiono układem krzyżowym (naprzemiennym).

drukuj pdf

zobacz również:

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Elektryczny fortepian +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Elektryfikacja instrumentów muzycznych nie mogła ominąć także fortepianów. W efekcie powstał instrument, który oferuje jedno z najbardziej charakterystycznych i wyjątkowych brzmień wykorzystywanych w muzyce popularnej.

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.