rodzaj instrumentu: dęte drewniane

Saksofon został zbudowany w 1840 roku przez belgijskiego konstruktora Adolfa Saxa i opatentowany w roku 1846. Instrument ten zyskał wkrótce wielką popularność w Francji, a potem w Ameryce Północnej.

Saksofon składa się z metalowej rury w kształcie fajki (w przypadku saksofonu sopranowego - prostej), wyposażony jest w klapy i pojedynczy stroik, jak w klarnecie. Obecnie buduje się saksofony w 7 wielkościach: kontrabasowy, basowy, barytonowy, tenorowy, altowy i dwa sopranowe.

 

Saksofony nie są zwykle częścią orkiestry, można je spotkać raczej w zespołach instrumentów dętych, orkiestrach jazzowych i w muzyce popularnej. Czasem pojawiają się jednak także w orkiestrach symfonicznych, jak np. w dziełach Claude'a Debussy’ego, Maurice'a Ravela, Ryszarda Straussa czy Dariusa Milhauda.

 

O saksofonie opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

drukuj pdf

zobacz również:

Ligawka +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Nazwa tego instrumentu jest zdrobniała, choć ligawka może mieć nawet trzy metry długości i jest dość ciężka. Etymologicznie związana jest zresztą z leganiem, czyli opieraniem instrumentu w trakcie gry.

Gitara basowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Powstanie gitary basowej to efekt tego samego procesu, który zaowocował skonstruowaniem gitary elektrycznej. Kontrabasy, wykorzystywane w orkiestrach rozrywkowych, były zbyt ciche by ich dźwięk mógł przebić się przez tutti pozostałych instrumentów. Dlatego też zaczęto je nagłaśniać z pomocą mikrofonu, a z czasem, na wzór gitary elektryczno-akustycznej skonstruowano kontrabas elektryczny (ang. electric upright bass, electric bass). Problem głośności został rozwiązany, ale rozwój gitar elektrycznych uświadomił jeszcze jedną niedogodność kontrabasu, nawet elektrycznego: nieporęczny rozmiar i duży ciężar.

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.