rodzaj instrumentu: perkusyjne niemelodyczne

Talerze wprowadzili do orkiestry kompozytorzy okresu klasycyzmu.

Talerze najczęściej wykonane są z brązu, czyli stopu miedzi i cyny, a brzmienie zależy od ich rozmiaru. Nie można na nich zagrać dźwięków o określonej wysokości, w orkiestrze używane są do podkreślenia rytmu i w celu osiągnięcia efektów dramatycznych. Gra się na nich uderzając jednym talerzem o drugi, czasem także za pomocą specjalnych pałeczek lub miotełek.

 

Jest to bardzo stary instrument, używany już w czasach starożytnych do celów rytualnych. Przywędrował do Europy ok. XIII wieku. Współczesne talerze orkiestrowe wywodzą się od tych, które używane były w tureckich (janczarskich) kapelach wojskowych w XVIII wieku, a wprowadzili je do orkiestry kompozytorzy okresu klasycyzmu.

 

O instrumentach perkusyjnych opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

  • W muzyce popularnej na talerzach gra się często za pomocą specjalnego statywu z nożnym pedałem, jak np. na hi-hacie będącym częścią zestawu perkusyjnego.
  • Specjalny rodzaj talerzy to krotale (talerzyki antyczne), które można przymocować do palców i uderzać nimi o siebie wydobywając wysokie dźwięki o określonej wysokości. Odkrycie tych instrumentów w staroegipskich grobowcach zainspirowało takich XX-wiecznych kompozytorów, jak Claude Debussy i Maurice Ravel, do zastosowania ich w swych dziełach.
drukuj pdf

zobacz również:

Mandolina +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest to mały instrument strunowy z rodziny lutni

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Lira korbowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.