rodzaj instrumentu: perkusyjne membranofony

Tamburyn sporadycznie pojawia się w orkiestrze symfonicznej, jest natomiast popularnym instrumentem ludowym, pojawia się też w orkiestach wojskowych.

Zwany też bębenkiem baskijskim, to mały bęben obręczowy z jedną membraną. Na obręczy wykonanej z drewna lub plastiku dodatkowo zamontowane są metalowe brzękadełka. Gdy uderzamy dłonią o membranę lub potrząsamy instrumentem, wydobywamy z tamburyna dźwięki o nieokreślonej wysokości.

 

Tamburyn pojawił się w Europie we wczesnym średniowieczu. W orkiestrze symfonicznej występuje sporadycznie, jest za to bardzo popularny w instrumentarium ludowym.

Niektóre warianty tamburynów nie mają w ogóle membrany, tylko samą obręcz.

 

 

 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Cymbały +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Choć cymbały były obecne w Polsce już w XVII wieku, w muzyce wiejskiej stały się popularne dopiero w XIX wieku

Lira korbowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.

 

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.

Harfa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Harfa to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, znana była już w starożytnym Egipcie, Sumerze i Babilonii.