rodzaj instrumentu: perkusyjne niemelodyczne

Trójkąt wchodzi w skład sekcji instrumentów perkusyjnych orkiestry symfonicznej.

Trójkąt zrobiony jest z metalowego pręta wygiętego na kształt trójkąta – stąd nazwa instrumentu. Trójkąt ten ma wszystkie boki równe, a jeden jego dolny róg jest otwarty. Dźwięk wytwarza się uderzając metalowym pręcikiem na zewnątrz lub w środku trójkąta. Ważne jest, by ręce grającego nie dotykały instrumentu, gdyż wibracje zostaną stłumione. Dlatego trójkąt wiesza się na sznureczku lub jakimś innym zaczepie.

 

Pierwsze wzmianki o trójkącie pochodzą z X wieku, był wtedy używany podczas uroczystości kościelnych. Do orkiestry dołączył pod koniec XVIII wieku. Początkowo stosowano go wyłącznie do uzyskania efektów specjalnych w stylu „tureckim”. Dopiero w XIX wieku stał się stałym elementem sekcji perkusyjnej.

ciekawostka

 

 

Najsłynniejszym przykładem zastosowania trójkąta w muzyce symfonicznej jest Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta.

 

 

 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Mandolina +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest to mały instrument strunowy z rodziny lutni

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.

Akordeon +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Historia akordeonu zaczyna się w XIX wieku, choć jego dalekich przodków można znajdować już w czasach starożytnych (należy do nich np. antyczny chiński sheng).