rodzaj instrumentu: dęte blaszane

To największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych. Istnieje wiele odmian tub o różnych rozmiarach.

Tuba składa się z długiej metalowej (zazwyczaj mosiężnej) rury wielokrotnie zwiniętej w pętlę, zakończonej na końcach ustnikiem i szeroką czarą głosową. Tuby mają ustniki w kształcie filiżanki i zwykle 4 wentyle. Czasami dodaje się 5 i 6 wentyl, by pomóc muzykowi w kontrolowaniu intonacji.

 

Niskobrzmiące instrumenty dęte blaszane, takie jak tuba, rozwijały się dopiero na początku XIX wieku. Najpierw skonstruowano coś, co nazywało się ofikleidą – instrument nieco wyższy i cieńszy od tuby, który miał klapy, jak saksofon, a nie wentyle. Tuba pojawiła się dopiero w latach 20. XIX stulecia, ale szybko zastąpiła ofiklejdy w orkiestrach, gdyż dawała ładniejszy dźwięk i łatwiej było na niej grać.

 

Zobacz pana Zdzisława Piernika opowiadającego o historii, budowie i technikach gry na tubie.

 

O tubie opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Ligawka +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Nazwa tego instrumentu jest zdrobniała, choć ligawka może mieć nawet trzy metry długości i jest dość ciężka. Etymologicznie związana jest zresztą z leganiem, czyli opieraniem instrumentu w trakcie gry.

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.

Akordeon +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Historia akordeonu zaczyna się w XIX wieku, choć jego dalekich przodków można znajdować już w czasach starożytnych (należy do nich np. antyczny chiński sheng).