rodzaj instrumentu: dęte blaszane

Róg pochodzi z Francji i jest potomkiem rogu myśliwskiego i naturalnego.

Róg zwany też waltornią zbudowany jest z wąskiej metalowej rurki, trzykrotnie zwiniętej w spiralę i z jednej strony zakończonej lejkowatym ustnikiem a z drugiej szeroką czarą głosową. Wewnątrz spirali znajdują się dodatkowe trzy rurki połączone z wentylami, które pomagają w wydobywaniu pełnej skali dźwięków. W orkiestrze symfonicznej są zwykle 4 rogi.

 

Róg pochodzi z Francji i jest potomkiem rogu myśliwskiego i naturalnego, bez wentyli. Taki instrument występował już w starożytności, kiedy robiony był − podobnie jak trąbka − z materiałów innych niż metal. W renesansowej Europie rogi używane były podczas polowań. Miały mniejsze rozmiary, tylko jeden skręt i grało się na nich wprost z grzbietu konia. Uważa się, że róg jest bardzo trudnym instrumentem i nawet z wentylami wymaga od wykonawcy wielkich umiejętności kontrolowania oddechu i ust.

 

O waltorni opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

W XVIII wieku po raz pierwszy zastosowano specjalną technikę gry na rogu. Polegała ona na włożeniu prawej ręki do czary głosowej i zmienianiu w ten sposób długości słupa powietrza. Dało to nowe możliwości gry melodycznej, które wykorzystał np. Wolfgang Amadeusz Mozart w swoich koncertach na róg.

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Klawikord +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Jest jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych i wywodzi się ze średniowiecznego monochordu

Viola da gamba +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten podobny do wiolonczeli instrument smyczkowy pojawił się w Europie w późnym XV wieku, a w okresie renesansu i baroku zyskał wielką popularność

Lira korbowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Ten instrument, zaliczany do grupy strunowych smyczkowych, był bardzo popularny w muzyce renesansu, a potem w muzyce ludowej.