rodzaj instrumentu: perkusyjne melodyczne

Wibrafon to większa i bardziej skomplikowana odmiana dzwonków. 

Zbudowany na początku lat 20. XX wieku w Ameryce, jest stosunkowo młodym instrumentem. Najpierw wykorzystywany był w muzyce popularnej (jazzie), a do muzyki symfonicznej i operowej wprowadzili go w latach trzydziestych Darius Milhaud i Alban Berg.

 

Wibrafon skonstruowany jest z metalowych (najczęściej aluminiowych) płytek, ułożonych w dwóch rzędach na metalowym stojaku. Uderza się w nie jedną, dwiema lub czterema (po dwie w każdej ręce) pałeczkami o główkach obciągniętych filcem, gumą lub włóczką. Pod każdą płytką zawieszona jest rura rezonatora (jak w ksylofonie). Przy jej górnym końcu umocowane jest „skrzydełko”, wprowadzane w ruch obrotowy za pomocą małego silniczka elektrycznego. Dzięki temu powstają charakterystyczne, wibrujące dźwięki, od których wzięła się nazwa instrumentu. 

 

O instrumentach perkusyjnych opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia:

 

  • Jazz jest jedynym gatunkiem muzycznym, w którym wibrafon stosowany jest jako instrument prowadzący, główny.
  • Niektórzy wibrafoniści eksperymentowali z grą trzema pałeczkami w każdej ręce. Mogli w ten sposób wydobywać z instrumentu bardzo skomplikowane współbrzmienia.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Gitara basowa +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Powstanie gitary basowej to efekt tego samego procesu, który zaowocował skonstruowaniem gitary elektrycznej. Kontrabasy, wykorzystywane w orkiestrach rozrywkowych, były zbyt ciche by ich dźwięk mógł przebić się przez tutti pozostałych instrumentów. Dlatego też zaczęto je nagłaśniać z pomocą mikrofonu, a z czasem, na wzór gitary elektryczno-akustycznej skonstruowano kontrabas elektryczny (ang. electric upright bass, electric bass). Problem głośności został rozwiązany, ale rozwój gitar elektrycznych uświadomił jeszcze jedną niedogodność kontrabasu, nawet elektrycznego: nieporęczny rozmiar i duży ciężar.

Fale Martenota +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

To jeden z pierwszych na świecie instrumentów elektrycznych, którego historia sięga czasów I wojny światowej. 

Organy +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, dzięki czemu wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, ale organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym ich „królem”.