rodzaj terminu: tempo i dynamika

Jedno z podstawowych temp powolnych, w tej grupie najszybsze. Dosłownie znaczy „powoli”

Wymawia się to słowo „adadżo”, naprawdę! Tego „i” tam nie ma (i po g po włosku czyta się tylko wtedy, gdy po i występuje spółgłoska). Niestety, słownik ortograficzny nakazuje spolszczoną pisownię adadżio, co wprowadza tyle zamieszania, że najlepiej jej unikać.

Adagio ma wielkie znaczenie w muzyce, od czasów baroku jest to bowiem typowe tempo powolnej części koncertu lub symfonii. Słynne jest Adagio na smyczki Samuela Barbera, orkiestrowa aranżacja powolnej części jego Kwartetu smyczkowego op. 11. Niewiele ustępuje mu sławą Adagio na smyczki i organy g-moll, piękna stylizacja baroku przypisywana przez lata Tomaso Albinoniemu, ale ponad wszelką wątpliwość napisana w 1958 roku (tak!) przez Rema Giazotta. 

Termin adagio używany jest też w balecie, ale nie ma nic wspólnego z muzyką; odnosi się do rodzaju ruchu, stąd może się zdarzyć, że tancerze tańczą adagio do muzyki utrzymanej w tempie, powiedzmy, andante.

 

Ciekawostki

Adagio stanowi część lekcji z tańca klasycznego w szkołach baletowych. Podczas adagio uczniowie wykonują ćwiczenia, wyrabiające równowagę, płynność i harmonijność ruchów.

 

tagi:
drukuj pdf

zobacz również:

Cantus firmus +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Cantus firmus to termin łaciński, który znaczy dosłownie „śpiew stały”. Nazywano tak melodię wykorzystaną w utworze wielogłosowym, istniejącą zanim ten utwór powstał

Bas cyfrowany +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

W baroku kompozytorzy nie zapisywali wszystkich dźwięków – niektóre trzeba było improwizować… Bas cyfrowany to forma zapisu basso continuo

Basso continuo +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Gra je jeden lub kilku muzyków – to jedna z tajemnic muzyki baroku...

Tempo primo +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Pierwsze tempo – to włoski termin, który nakazuje powrót do pierwotnego tempa po jego zmianie