Metronom to urządzenie do mechanicznego i precyzyjnego odmierzania równych odcinków czasu, co sygnalizowane jest rozmaitymi sygnałami akustycznymi: stukiem, dzwonkiem, dźwiękami generowanymi elektronicznie
Metronom jest w istocie rodzajem zegara (pierwszy zbudował wiedeński zegarmistrz Johann Mältzel w 1815 roku), od którego różni się tym, że nie odmierza jednej jednostki czasu (sekundy), którą następnie zlicza w minuty, a te w godziny, ale daje użytkownikowi możliwość wyboru, jaka jednostka czasu będzie odmierzana. Skala metronomu pozwala wybrać wartości zwykle od 40 do 208 uderzeń na minutę. Dzisiejsze metronomy są albo mechaniczne – z wahadłem i przesuwanym ciężarkiem (im krótsze ramię wahadła, tym szybciej się ono porusza), albo elektroniczne, w których o okresie generowania impulsów decydują układy elektroniczne, nie zaś ruch wahadła. Spośród dwóch metronomów o jednakowej cenie, bardziej precyzyjny jest zwykle metronom mechaniczny. Aplikacje na komputer podłączony do sieci elektrycznej są bardzo wrażliwe na wahania napięcia i w istocie nie nadają się do niczego.
Metronom wystukuje na ogół podstawową jednostkę metryczną: ósemkę w takcie 3/8, ćwiartkę w metrum 2/4 itd.
Ciekawostki
Wielu kompozytorów, począwszy od Ludwika van Beethovena, używało metronomu do precyzyjnego oznaczania tempa swych utworów: obok oznaczeń słownych pisali na przykład [ćwierćnuta]=60, co oznacza tyle, że metronom ustawiony na cyfrę 60 będzie wybijał ćwierćnuty. W utworach Roberta Schumanna oznaczenia metronomiczne jednak nikomu się nie podobają: wynikają z nich często tempa o wiele za szybkie, niezgodne z wyrazem kompozycji. Panuje powszechne przekonanie, że metronom Schumanna był… zepsuty.