rodzaj terminu: artykulacja i ekspresja

Mordent polega na szybkiej zamianie nuty głównej z jej dolną lub górną sekundą. Jeśli dźwięk zamienny ma być chromatyczny, odpowiednie oznaczenie dodawane jest do znaku mordentu

Czy wybrać dolną czy górną sekundę? Dobre pytanie. Najlepszą odpowiedzią jest: poradźcie się nauczyciela! Wszystko wymaga doświadczenia, wiedzy o epoce i stylu, przyjętym dziś powszechnie sposobie wykonania… Uczniowie często protestują: ale ja to czuję inaczej, nie podoba mi się tak! Tyle tylko, że trzeba grać tak, jak czuł kompozytor i tak, jak jemu się podobało!

Można dać ogólną wskazówkę: w muzyce dawnej, do Jana Sebastiana Bacha włącznie, mordent był wykonywany z dolną sekundą. Syn Jana Sebastiana, Carl Philipp Emanuel, stosował już mordent do góry, podobnie jak Domenico Scarlatti.

Mordent rozdrabnia wartość rytmiczną nuty, którą ozdabia. Pierwsza nuta mordentu wykonywana jest z akcentem. Jednak i tu bywają różnice, w muzyce późnego XIX wieku mordent bywa wykonywany przed nutą, którą ozdabia tak że zachowuje ona całą swą wartość rytmiczną i akcent. Ale w istocie w muzyce tego czasu ozdobniki występują rzadko, kompozytorzy na ogół wypisywali je dokładnie w nutach, więc problem jest mniejszego kalibru, niż by się w pierwszej chwili zdawało.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Rytm +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Rytm to następstwo dźwięków w czasie

Klaster +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Jeden z ciekawszych efektów muzyki współczesnej!

Serializm +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Jest to kierunek w muzyce dwudziestego wieku, pochodzący od muzyki dodekafonicznej

Inwersja interwału +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Ma miejsce wówczas, gdy niższy dźwięk tworzący interwał staje się dźwiękiem wyższym (jest przeniesiony o oktawę). I odwrotnie: gdy dźwięk wyższy staje się niższym