rodzaj terminu: wysokość dźwięku

Najmniejsza odległość (interwał) między dźwiękami

Na klawiaturze fortepianu odpowiada dwóm sąsiadującym ze sobą klawiszom – mieści się między białymi a czarnymi klawiszami, lub w dwóch przpadkach między dwoma białymi (tymi, których nie przedziela czarny klawisz).

Na gitarze półtony mieszczą się miedzy jednym, a drugim progiem. Rozmiarowi półtonu odpowiada sekunda mała. A dwie sekundy małe, czyli dwa półtony, tworzą cały ton.

Za najmniejszą odległość półton jest uważany w muzyce europejskiej, która wykorzystuje system równomiernie temperowany. Ważną rolę gra w nim półton, ponieważ oktawa dzieli się na dwanaście równych półtonów. Gdy zagra się po kolei wszystkich 12 półtonów, wychodzi gama chromatyczna.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Tryton +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

W systemie równomiernie temperowanym jest to nazwa interwału złożonego z sześciu półtonów, dzielącego oktawę na dwie identyczne części-połowy – przewrotem trytonu jest tryton

Diabolus in musica +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Termin oznaczający zmniejszoną kwintę. W szerszym sensie: tryton, chociaż tak naprawdę nie chodzi o kwartę zwiększoną

Chromatyczna skala +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Skala składająca się ze wszystkich 12 dźwięków systemu równomiernie temperowanego

Cały ton +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

W systemie temperowanym cały ton powstaje ze złożenia dwóch półtonów, albo, jak kto woli, z podziału oktawy na sześć równych części – każda z tych części jest całym tonem