rodzaj terminu: rytm i metrum

Triola to najpowszechniej spotykany przykład nieregularnego podziału rytmicznego. Powstaje przez podział nuty dłuższej na trzy (a nie jak zwykle, na dwie) nuty krótsze

Przyjęło się mówić o podziale nieregularnym, ale termin ten jest mylący. Nie ma żadnej nieregularności, po prostu podział dwójkowy zastąpiony jest innym. W muzyce średniowiecza podział na trzy części był uważany za podział podstawowy, a ten parzysty uznawano za niedoskonały!

Dłuższą nutę można dzielić na dowolną liczbę części: 5, 7, albo 23 (Chopin uwielbiał tak pisać). Mówimy wtedy o kwintolach, septymolach, vigintitribuolach… przydaje się, jak ktoś miał w szkole łacinę.

Czasem podział dłuższej nuty na trzy krótsze jest właśnie podziałem regularnym, a ten na dwa – nieregularnym. Jeśli na przykład w takcie na 6/8 kompozytor chce mieć dwie równe ósemki, ale trwające tyle, co cała część taktu (czyli trzy zwykłe ósemki), stosuje duolę.

Wykonanie triol nierzadko wpływa na wykonywanie nut z kropką.

 

tagi:
drukuj pdf

zobacz również:

Rytm +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Rytm to następstwo dźwięków w czasie

Nuty +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Potocznie nutami nazywamy zapis utworu muzycznego. „Proszę pani, zapomniałem nut” – to typowa wymówka uczniowska. „Dobrze, poćwiczymy pasaże” – to typowa kara. Ściśle mówiąc, nuty to znaki umieszczane na pięciolinii, które przekazują informacje o wysokości dźwięku oraz czasie jego trwania

Ćwierćnuta +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Wartość rytmiczna, która trwa jedną czwartą część całej nuty

Cała nuta +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Wartość rytmiczna zajmująca cały takt na 4/4